A sustainability analysis of Turkish banks using the analytic hierarchy process
Analitik hiyerarşi süreci ile Türk bankalarının sürdürülebilirlik analizi
  1. Tez No: 454467
  2. Yazar: SEMİH BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ERHAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı kuruluşların güvenilirliğini, devamlılığını ve sağlamlığını geliştirmeyi hedefleyen bir yaklaşımdır. Bu tez, Türkiye'de faaliyet gösteren dört büyük özel bankanın 2013, 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan sürdürülebilirlik raporları ve performansları analiz edilerek sürdürülebilirlik endeksi oluşturmayı amaçlamaktadır. İncelemeye konu ettiğimiz Türkiye'de finansal sektörün 40%' ını oluşturan dört büyük banka ile Türkiye'nin finansal kurumlarının genel sürdürülebilirlik performansına ilişkin bir fikir edinilebileceği düşünülmektedir. Bu dört bankanın çalışmamızı kapsayan süredeki performanslarını karşılaştırmak için dokuzu ekonomik, altısı sosyal, dördü de çevresel göstergeler olmak üzere toplam 19 göstergeyi analiz ettik. Bankaların sosyal, ekonomik ve çevresel göstergelerinin verilerini topladıktan sonra, her bir sürdürülebilirlik ölçütünün ağırlıklarının belirlenmesindeki deneyimlerinden faydalanabilmek için akademik ve mali sektörden sürdürülebilirlik uzmanlarının görüş ve tercihlerini almak için bir anket hazırladık. Ekonomik, sosyal ve çevresel göstergelerin spesifik alt göstergeleri (alt kriterler) uzmanların değerlendirmeleri ile ağırlıklandırılmıştır. Buradan hareketle, her göstergenin ve alt göstergenin nispi önemini belirlemeyi amaçladık. Bankaların sürdürülebilirlik performanslarını sıralamak için yaygın olarak kullanılan çok kriterli karar verme modellerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Sürecini (AHP) kullandık. Nihai hedef, bankaları sürdürülebilirlik açısından en iyi performans gösterenden en kötü performans gösterene doğru sıralamaktır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a concept that aims to improve the reliability, continuity and robustness of organizations. In this study, we aim to generate a sustainability index by analyzing the sustainability reports and performances of the four biggest privately owned Turkish banks during the periods of 2013, 2014 and 2015. The sustainability performances of the four selected banks of Turkey, which constitute 40% of the overall financial sector, gives us an idea about the overall sustainability performance of financial institutions in Turkey. In order to compare the performances of these four banks within the study period, we analyzed a total number of 19 indicators according to three criteria: economic (9), social (6) and environmental (4). After collecting the social, economic and environmental indicators data from the banks, we designed a survey to take the opinions and preferences of the sustainability experts from academia and the financial sector for determining the weights of each sustainability criteria. The specific indicators (sub-criteria) of economic, social and environmental performances were weighed using expert judgements in the survey. Thus, we aimed to determine the relative importance of each indicator and sub-indicator. In order to rank the sustainability performances of the banks, we used one of the most commonly used multi-criteria decision making models: the Analytic Hierarchy Process (AHP). The ultimate objective is to sort the banks from the most to the least in sustainability.