Türkiye'de bireylerin gelir durumuna uygun sağlık sigortası modeli önerisi: Almanya sağlık sigortası sistemi ile mukayeseli olarak
Health insurance recommendation is appropriate for individual incomes in Turkey: on a comparative basis with the health insurance system in Germany
- Tez No: 454568
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsanlar ekonomik, kültürel ve sosyal haklardan önce yaşama ve sağlık hakkına sahiptir. Sağlık hakkı olmadan diğer haklara sahip olmak insanoğlu için önemini tamamen kaybetmektedir. Sağlık hakkı tanım olarak; bireylerin toplumdan ve devletten, gerektiği durumlarda tedavi ve hastalığın çıkış nedeninin ortadan kaldırılmasını talep edebilmesidir. Sağlık sigortaları da bu aşamada devreye girmektedir. Sosyal güvenlik sistemlerinin temel unsurlarından biri olan sağlık sigortasının amacı hastalık durumunda sigortalıların sağlığına geri kavuşması için gerekli olan hizmeti erişilebilir kılmaktır. Tüm dünya ülkelerinde sağlığın finansmanında benzer sorunlar yaşanmaktadır. Bu çalışmada kişilerin gelir durumuna uygun bir sağlık modeli ve artan yaşlılık oranı sorunlarının üzerinde durulmuştur. Dünyanın ilk sosyal sağlık sigortası uygulamasına sahip olan Alman sağlık sisteminin bu sorunlara karşı aldığı önlemler araştırılmış olup Türkiye için bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
People have to the right to health and life before the other economic, social and culturel rights. All of the other rights lose their importance without the right to health or life. The right to health, by definition, if it's necessary, all people may want treatment and elimination of the reasons for emergence of disease. Health insurance also is involved at this stage. The purpose of health insurance to make the health service more accessible for insurers in case of illness. All World countries are facing similar problems in health financing. In this study aims creating health model for the people welfare state and solving the problems of increasing aging rate.