The association between employees' perception of three socio-cultural dimensions, quality of work life and psychological well-being
Çalışanların üç sosyo kültürel boyut, iş yaşamı kalitesi ve psikolojik iyi oluş algıları arasındaki ilişki
- Tez No: 454896
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET Y. YAHYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Özellikle 2000'li yıllardan itibaren küreselleşmenin etkisi bütün dünyada artan bir ivmede gözlenmiş, ülkelerin sosyo- ekonomik tüm alanlarında; dolayısıyla insanların bireysel yaşamında da önemli etkiler yaratmıştır. Bu küresel dönüşüm ile beraber dünyada ve Türkiye'de de birçok şirket farklı ülkelerde daha yaygın olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Bunun bir sonucu olarak da çalışanların çalışma yaşam kalitelerinin ve bireysel mutluluklarının önemi daha da artmış, çünkü bu şirketlerin etkili bir şekilde büyümeleri ve başarılı olmaları için çalışanları daha önemli bir hale gelmiştir. Çalışanların çalıştıkları organizasyonda mutlu olmaları şirketlerine daha bağlı olmalarını sağlayacağı gibi daha faydalı işler yapmalarına da neden olacaktır. Bu araştırmada çalışanların iş yaşamı kalitesi, psikolojik iyi oluş algıları ve 3 temel sosyo-kültürel boyut dikkate alınarak incelenmiştir. Bu çalışma için veri orta ve büyük ölçekli, servis ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren üç farklı organizasyondaki çalışanlardan elde edilmiştir. Dağıtılan toplam 185 anket formundan eksik ve yanlış yanıtlar elendikten sonra 160 adeti analizlerde kullanılmıştır. Farklı yaş grubu, pozisyon ve cinsiyetten katılımcılara psikolojik iyi oluş, iş yaşamı kalitesi ve sosyo-kültürel farklılıklarla ilgili olarak 36 farklı soru sorulmuştur. Anketlerden elde edilen veri tanımlayıcı, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Öncelikle çalışanların bağlı oldukları işletmelerdeki yaşam kalitesi düzeyini ve 'iyi olma halini“ algılama düzeylerinin oldukça düşük olduğunu belirtmek gerekir. Sosyo-kültürel boyutlardan ”güç-aralığının“ belli bir düzeyde yüksek olması uygun görülürken ”belirsizlikten kaçınma“ ve ”erlik-dişilik" boyutları daha düşük algılanmış olup, bu da çalışanların yaşamlarında belli bir mücadeleye hazır olduklarını ve kadın-erkek eşitliğini savunduklarını göstermektedir. Uygulanan analiz sonuçları, çalışanların iş kalitesi ve psikolojik iyi oluşları arasında anlamlı, güçlü ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca incelenmiş olan sosyo-kültürel boyutlardan sadece belirsizlikten kaçınmanın iş kalitesi ve katılımcıların psikolojik iyi oluşuna önemli derecede etki ettiği ortaya çıkmıştır. Çalışmanın diğer önemli sonuçlarından biri ise, yönetici pozisyonunda olmanın iş kalitesi ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi etkilemediğinin anlaşılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Especially since 2000's, the impact of globalization has been observed increasingly throughout the world, and in all socio-economic areas of the countries; thus it creates important effects in people's individual life. Along with this global transformation, many companies in the world and in Turkey have started to operate more widely in different countries. As a result, the working life quality of employees and importance of their individual happiness have increased even more, because their employees have become more important for these companies in order to be successful and grow more effectively. Working happily in an organization, allows employees to be more committed to their company and also causes employees to do more useful things. In this study, the quality of work life of employees, psychological well-being perceptions and three basic socio-cultural dimensions were examined. For this study, data was obtained from employees in three different medium and large scale organizations which are operating in service and IT sectors. After missing and incorrect answers have been eliminated from a total of 185 distributed questionnaires, 160 items were used in the analyzes. And 36 different questions were asked to participants who have different age groups, positions and gender, about psychological well-being, quality of work life and socio-cultural differences. Data which was obtained from the questionnaires, were analyzed using descriptive, correlation and multiple regression analyses. First of all, it is important to note that the level of quality of life and the level of perception of“well-being”in the enterprises to which the employees are affiliated, are quite low. While it seems appropriate that the“power distance”among socio-cultural dimensions is high at a certain level, the dimensions of“uncertainty avoidance”and“masculinity- femininity”are perceived as lower, indicating that workers are ready for a certain struggle in their lives and defend gender equality. The results of the analyses indicate that there is a meaningful, strong and positive relationship between quality of work life and psychological well-being of employees. In addition, it has been found out that only uncertainty avoidance from investigated socio-cultural dimensions has a significant effect on the quality of work life and participants' psychological well-being. One of the other important results of the study is that it is understood that holding a managerial position does not affect the relationship between quality of work life and psychological well-being.