Yeni bidentate azo-schiff bazları ile metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new bidentate azo-schiff bases and metal complexes
  1. Tez No: 456497
  2. Yazar: AYŞE İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, aromatik amin bileşiği olan 4-etilanilin salisilaldehid ile 0°C'nin altında diazolanarak 5-[(E)-(4-etilfenil)diazenil]-2-hidroksibenzaldehitoluşturulmuştur. 5-[(E)-(4-etilfenil)diazenil]-2-hidroksibenzaldehit'in p-tolidine (2), p-anisidine(3) ve 3,4-dimetoksianilin(4)ile kenetleme mekanizmaları sonucunda schiff bazı ligandları elde edilmesi amaçlanmıştır. Kenetleme reaksiyonu sonucunda sentezlenen bu ligandların [Ru(η6-p-simen)Cl2]2 ile reaksiyona girmesiyle de yeni Ru(II) kompleksleri sentezlendi ve yapıları NMR, IR ve UV-vis gibi spektroskopik yöntemler ile aydınlatıldı. Ayrıca oluşturulan kristaller de maddelerin kristal yapı analizi yardımıyla yapılarının karakterize edilebilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 5-[(E)-(4-ethylphenyl)diazenyl]-2-hydroxybenzaldehyde was synthesized from 4-ethyaniline and salicylaldehyde with diazotization reaction. Three new Schiff base ligands were obtained from the reaction of 5-[(E)-(4-ethylphenyl)diazenyl]-2-hydroxybenzaldehyde with different amine compounds such as p-toluidine, p-anisidine and 3,4-dimethoxyaniline. Their metal complexes were synthesized from the reaction of ligands with [Ru(η6-p-cymen)Cl2]2. All compounds structures were characterized with NMR, IR, UV-Vis and other analyses. In addition the structures of two ligands andone complex were characterized with X-Ray analyze