The association between leadership traits of political party leaders and party issue positions: The case of Turkey 2002-2015.
Liderlik özellikleri ile konu bağlamlı parti pozisyonu arasındaki ilişki: Türkiye örneği 2002-2015.
- Tez No: 456847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Siyasi partiler literatürü, geleneksel olarak liderliğin parti pozisyonu üzerine tesirinden daha çok parti imajı, parti kimliği ve parti ideolojisinin seçmen tercihlerine etkisi konularına ilgi göstermiştir. Bu çalışma, parti liderlerinin parti içindeki etkisini gösterme ve liderin özellikleriyle konu bağlamlı parti pozisyonları arasındaki doğrudan ilişkiyi araştırmak suretiyle literatürdeki bu boşluğu doldurmaktadır. Buna ek olarak, araştırmaların çoğu uzak mesafe liderlik özellikleri analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir ve çoğu çalışma liderin kişiliğinin dış politikaya ve uluslararası alana nasıl etki ettiğini incelemektedir. Genel olarak iç politika üzerine, özellikle siyasi parti organizasyonları çerçevesinde devlet altı siyaset düzeyinde araştırma eksikliği mevcuttur. Bu araştırma parti lideri kişilik özellikleri ile konu bağlamlı parti pozisyonları arasındaki ilişkiyi sorgulamaktadır. Araştırma şu üç soruyu ileri sürer: parti liderinin kişilik özellikleri ile konu bağlamlı parti pozisyonu arasında bir ilişki var mıdır? Eğer varsa bu ilişkinin gücü ve istikameti yönü ne şekildedir? Buna ilaveten bazı kişilik özellikleri özel olarak belirli durumlarla ilişkili midir? Bu çalışmada liderlik tarzını ölçmek için liderlik özellikleri analizi, konu bağlamlı parti pozisyonunu ölçmek için MARPOR (Manifesto Research on Political Representation) Manifesto Analizi Veri Seti kullanılmaktadır. Bu araştırmada söz konusu ilişkiler 2002 sonrası dönem Türkiye örneğinde test edilmektedir. Çalışma 2002'den 2015'e kadar Türkiye parlamentosunda temsil edilen dört siyasi partiye odaklanır. Bu dönemde Türkiye'de beş parlamento seçimi gerçekleşmiş ve araştırma konusu partileri altı farklı lider yönetmiştir. Araştırma, liderlik karakter özellikleri ile konu bağlamlı parti pozisyonları arasında güçlü bir ilişki kurmaktadır. Anahtar Sözcükler Politik Liderlik, Lider Özellikler, Parti Konu Pozisyonu, Türkiye
Özet (Çeviri)
The literature of political parties has traditionally given more attention to party image, party identification, and the impact of the party's ideology on voter choice, rather than the effect of the leadership on party positions. This research fills that gap in the literature by showing the intra-party impact of party leaders, and by exploring the direct association between leaders' traits and party issue positions. In addition, most research was conducted using an At-a-distance Leadership Trait Analysis, and most studies investigate how the leader's personality impacts foreign policy, and the international domain. There is a lack of research on domestic politics, and more precisely on sub-state level politics within political party organizations. This study investigates the association between party leadership traits and party positions on issues. The research posits three questions: Is there any association between a party leader's personality traits and party positions on issues? If so, what is the strength and direction of this association? In addition, do some traits specifically correlate with specific positions? The study uses Leadership Traits Analysis to measure leadership style, and MARPOR (Manifesto Research on Political Representation) datasets of Manifesto Analysis to measure party issue positions. The research tests these associations in the case of Turkey post-2002 era. It focuses on four political parties which were represented in the Turkish parliament from 2002 to 2015. In this period, Turkey underwent five parliamentary elections, and the parties under investigation here had six leaders. The study illustrates a strong association between leadership traits and party positions on issues.