Din eğitiminde fen bilimleri kavram ve konularının kullanılması
The usage of science concepts and topics in education of religion
- Tez No: 457844
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF HAŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokullarda okutulan“Din Derslerinde Kullanılan Fen Bilimleri Kavram ve Konuları ile Fen Bilimlerinin Din Dersine olan katkısını belirlemektir. Araştırmada survey (alan taraması) yöntemi ile ortaokul öğrencilerine anket, Din dersi öğretmenlerine de yarı yapılandırılmış mülakat yapılmıştır. Çalışma 2015-2016 eğitim-öğretim yılı güz döneminde 7.ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşan 500 ortaokul öğrencisi ile 2014-2015 eğitim öğretim yılında ortaokulda görev yapan beş Din Kültürü Öğretmeniyle yürütülmüştür. Bu çalışmada ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerine 13'ü kapalı 4'ü açık uçlu olmak üzere 17 maddelik DDFBK anketi ve beş Din Kültürü öğretmenine de yarı yapılandırılmış mülakat uygulanmıştır. Bu anket ve yarı yapılandırılmış mülakat formları; Fen Bilimlerinin din eğitimine olan katkısını ve din derslerinde kullanılan fen bilimleri kavram ve konularını belirlemek üzere öğrenci ve öğretmenlerin görüşlerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonucunda; din dersi öğretmenlerinin, derslerinde Fen Bilimleri dersinin kavram ve konularını kullandıkları, ders işlerken konuları öğrencilere daha iyi kavratmada fen bilimlerinin olumlu etkisini gördükleri, öğrencilerin de din derslerinde fen ile ilgili sorular sorduğu ve din ile ilişkilendirdikleri fen konuları ”İnsanın Yaratılışı, Vücudumuzdaki Sistemler, Doğa Olayları, Mevsimler, Kar, Dolu, Yağmur, Güneş Sistemi, Bitkilerin Yararları, Çevre, Hayvanlar, Madde, Element, Suyun Oluşumu, Organların Görevi, Evrenin Oluşumu, Evrenin Düzeni, Kaldırma Kuvveti, Küresel Isınma, Kan Vermek, Organ Bağışı, Gezegenler, Temizlik, Namaz Kılmak ve Oruç Tutmanın Bedene Faydaları" olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca din dersi öğretmenlerinin fen bilimleri kavram ve konularından faydalanmalarının öğrenciler tarafından olumlu karşılandığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the contribution of the science concepts and topics used in religion subjects and science to religion subject itself. In this study, there was conducted a poll for secondary school students and a semi-structered interwiev for Religion Teachers via survey method. This survey was carried out with 500 secondary school students that consist of 7th grade and 8th grade students in 2015-2016 academic year and 5 Religion Teachers who worked in the school in 2015-2016 academic year. In this study, a DDFBK pool with 17 objects 13 of which were closed-ending and 4 of which were open-ending questions was conducted on secondary school 7th grade and 8th grade students and a semi-structured interview was carried out on 5 Religion Teachers. This pool and semi-structured interview forms were carried out in the aim of detecting the notions of students and teachers on defining the contribution of science to the education of religion besides the concepts and topics of science that are used in Religion lessons. In the conclusion of this research, it is observed that religion teachers used science concepts and topics in their lessons, they saw a positive impact of science on a better comprehension of students while they were studying, moreover, students asked questions about science in Religion lessons and the topics of science that they made a connection with religion were“ The Creation of Humanbeings, The Systems of Our Body, Natural Phenomenon, Seasons, Snow, Hail Fall, Rain, The System of Sun, Benefits of Plant, Environment, Animals, Substance, Element, The Formation of Water, The Order of it, The Lifting Power, Globalization, Giving Blood, Donation of Organs, Planets, Hygiene, The Benefits of Praying, and fasting”. Furthermore, it was concluded that students found Religion Teacher's getting benefit from the science concepts and topics positive.