Aydın ilinde tüketime sunulan çöp şişlerin mikrobiyolojik kalitesinin incelenmesi
Examination of the microbiological quality of çöp şiş available for consumption in the province of Aydin
- Tez No: 458176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM BEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, 2015 yaz ve kış dönemlerinde Aydın ilinde çeşitli restoranlardan toplanan 100 adet çöp şiş örneği mikrobiyolojik özellikleri bakımından incelenmiştir. Mikrobiyolojik analizler sonucunda toplam mezofilik aerobik canlı bakteri (TMACB) sayıları değerlendirildiğinde kış döneminde 4.14-7.12 log kob/g arasında ve ortalama 5.53 log kob/g olarak bulunmuştur. Yaz döneminde ise, 4.50-7.81 log kob/g arasında ve ortalama 6.33 log kob/g olarak saptanmıştır. Çöpşişlerden elde edilen Staphylococcus aureus(S. aureus)sayıları değerlendirildiğinde; kış döneminde
Özet (Çeviri)
In this study, 100 samples of çöp şiş collected from a variety of restaurants in the summer and winter periods of 2015 were examined in terms of microbiological properties in the province of Aydın. When microbiological analysis results were evaluated the total viable count(TVC) were rangingbetween 4.14 and 7.12 log cfu/g with an average of 5.53 log cfu/g,in the winter period,between 4.50-7.81 log cfu/g and an average 6.33 log cfu/g in the summer period,. When the numbers ofStaphylococcus aureus(S. aureus) obtained from çöp şiş evaluated; the numbers of ranging between