Etlik bıldırcın rasyonlarında balık unu yerine bitkisel kökenli protein kaynaklarının kullanma olanakları üzerine bir araştırma
- Tez No: 45840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER F. ALARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ETLİK BILDIRCIN RASYONLARINDA BALIK UNU YERİNE BİTKİSEL KÖKENLİ PROTEİN KAYNAKLARININ KULLANMA OLANAKLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Saliha AÇIKBAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr.0. Faruk ALARSLAN 1995, Sayfa: 34 Jüri: Doç.Pr. Ö.Faruk ALARSLAN fProT. Dr. Necati İŞIK j Prof.Dr. Ramazan ERKEKİ Bu araştırmada, 0-2 haftalık“Başlatma Dönemi”ve 3-5 haftalık“Bitirme Dönemi”olmak üzere iki dönemde kullanılan rasyonlarda azalan oranda balık unu kullanarak bunun yerine soya küspesi ilave edilmiştir. Bu işlemin Japon bıldırcınlarında canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı ve 1 kg canlı ağırlık artışının maliyeti üzerine olan etkileri incelenmiştir. Her: dönemde 3'er adet olmak üzere 6 tip rasyon hazırlanmıştır. % 24 HP ve 2900 ME Kcal/Kg enerji düzeyli başlatma rasyonlarında balık unu düzeyleri sırasıyla % 6, % 3 ve % 0, % 20 HP ve 2900 ME Kcal/Kg enerji düzeyli bitirme rasyonlarında ise aynı değerler sırasıyla % 3, % 1.5 ve % 0 olarak ayarlanmış, eksilen balık unu proteini soya küspesi proteini ile tamamlanmıştı r, Araştırma sonunda elde edilen kriterler aşağıda özetlenmiştir: canlı ağırlık; 159. 04g, 165. 29g ve 160. 85g, canlı ağırlık artışı; 150. 69g, 156. 89g, 152. 50g yem tüketimi'; 507. 08g, 530. 04g, 519. 62g, yem değerlendirme sayısı; 3.37, 3.38 ve 3.41; 1 kg "canlı ağırlık artışının yem maliyeti; 35.846 TL/Kg; 35.797 TL/Kq, 36.159 TL/Kg. Araştırma sonunda elde edilen çeşitli kriterlerin incelenmesi neticesinde gruplar arasında herhangi istatistiki bir farklılığa rastlanmaması nedeniyle etlik bıldırcın rasyonlarında balık unu yerine bitkisel protein kaynağı olarak soya küspesinin tam ikame edilebileceği söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER: Bıldırcın, besi performansı, balık unu, soya küspesi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE USE OF PLANT PROTEINS INSTEAD OF FİSH MEAL IN THE FATTENING QUAIL DIETS Saliha ACIKBAŞ Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Doç. Dr. Ö. Faruk ALARSLAN 1995, Page: 34 Jury: Assoc. Doç. Dr. Ö. Faruk ALARSLAN far of.DrTNecati IŞIK I Prof.Dr.Ramazan ERKEKJ In this experiment, effects of graded replacement of fish meal with soybean meal was determined in fattening quail ration on live-weight, live-weight gains, feed consumption, feed efficiency and feed cost of one kg live-weight gains. Feeding period has been seperated as starting period (0-2 weeks)and finishing period (3-5 weeks). For each period 3 and totally 6 different rations were prepared. Ratio of fish meal was in that order, 6 %, 3 %, 0 % in starter diets (24 % CP, 2900 ME Kcal/Kg) and the same values in that order, 3 %, 1.5 %, 0 % in finisher diets were determinated. In order to complete protein level soybean meal was substituted instead of some fish meal. At the end of the experiment fattening performances as followed: live-weight; 159.04 g, 165.29 g, 160.85 g, live-weight gain; 150.69 g, 156.89 g., 152.50 g, feed consumptions; 507.08 g; 530.04 g, 519.62 g., feed efficiencies; 3.37, 3.38, 3.41 were determined. Cost of one kg live-weight gains were found 35.846, 35.797, 36.159 TL/kg respectively. There was no any significant difference among the groups in the point of views of various criters in quail diets at the end of the experiment. The results show that fish meal can be successfully replaced with soyabean meal on fattening quail. KEY WORDS. Quail, fattening performance, fish meal, soybean meal.