Acil servise iskemik inme ile başvuran diabet ve hipertansiyon hastalarının bamford sınıflamasına göre demografik verilerinin geriye dönük olarak incelenmesi
Retrospective review of demographic data according to bamford classification of patients with diabetes and hypertension who are referred to emergency services with ischemic stroke
  1. Tez No: 460333
  2. Yazar: NİHAL ÇOM TOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TAYFUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnme, dünyada üçüncü sıradaki ölüm nedenidir. Sakatlık/özürlülük sebebi olarak ise birinci sırada olup, gelişmiş toplumlarda hastane başvurularında ve sağlık harcamalarında önemli bir yer tutmaktadır. İnme olgularının %80-85'i iskemik, %15-20'si hemorajik kökenlidir. SVO oluşumunda, HT ve DM etyolojide kesin olarak rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı acil servise iskemik inme ile başvuran diabet ve hipertansiyon hastalarının Bamford sınıflamasına göre dermografik verilerinin retrospektif olarak incelemektir. Ocak 2016 - 2017 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran 125'i erkek 94'ü kadın olmak üzere toplam 219 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların lipid profili ve MR difüzyon görüntüleri incelendi. Hastalar Bamford sınıflamasına göre ayrıldı. Yaptığımız çalışmada olguların 94'ü (%42,9) kadın, 125'i (%57,1) erkek olarak tespit ettik. Olguların yaş ortalaması 69,34+13,50 saptadık. Bamford sınıflamasına göre subtiplerin görülme oranını POCI %38,4 (n=84), TACl %16,9, (n=37) PACI %25,6 (n=56), LACI %19,2 (n=42) olarak tespit ettik. DM hastalarında ve Hba1c düzeyi yüksek hastalarda LACI lokalizasyonunda iskemik inme görülme oranını daha yüksek olarak gözlemledik. Sonuç olarak DM ve Hba1c düzeyi yüksek olan hastalarda LACI lokalizasyonunda iskemik inme görülme oranını daha yüksektir. Yüksek total kolesterol, yüksek LDL, düşük HDL düzeyleri iskemik inmede önemli risk faktörleri olmasına rağmen Bamford sınıflamsına göre subtipler arasında anlamlı farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
Stroke is the third leading cause of death in the world. It is the leading cause of mortality and has an important place in hospital applications and health expenditures in developed societies. 80-85% of stroke cases are ischemic, 15-20% are of hemorrhagic origin. HT and DM play a definite role in etiology of CVA. The aim of this retrospective study is to investigate the dermographic data of diabetic and hypertansive patients who applied to the emergency department with ischemic CVA according to the Bamford classification. A total of 219 patients including 125 men and 94 women who applied to Haydarpaşa Numune Hospital Emergency Service between January 2016 and 2017 were enrolled. The lipid profile and MR diffusion images of these patients were analysed. Patients were grouped according to Bamford classification. In our study, 94 (42.9%) of the patients were female and 125 (57.1%) were male. The mean age of the patients was 69.34 + 13.50. The incidence of subtypes according to Bamford classification in our study was POCI 38.4% (n = 84), TACl 16.9% (n = 37), PACI 25.6% (n = 56) and LACI 19.2% (n = 42) . We observed a higher incidence of ischemic stroke in LACI localization in DM patients and patients with high HbA1c levels. Conclusion: As a result, the incidence of ischemic stroke is higher in LACI localization in patients with DM and high HbA1c levels. Although high total cholesterol levels, high LDL levels and low HDL levels are important risk factors for ischemic stroke, there is no significant difference between subtypes according to Bamford classification.