The role of branding in B2B purchasing context of heating, ventilating and air conditioning sector
Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme sektöründeki B2B satınalma ortamlarında markalaşmanın rolü
  1. Tez No: 461367
  2. Yazar: ERKAN ALPTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Pazarlama literatüründe B2B pazarları içerisinde yer alan karar verme birimlerinin B2C pazarlarındaki alıcıların etkilenebildiği duygusal argümanlarla değil, rasyonel argümanlarla hareket ettiği öne sürülür. Fakat son zamanlarda bu eski düşünce tarzı değişmeye başlamıştır ve artık bazı araştırmacılar bu iki pazarda tahmin edilenden daha fazla benzerlikler olduğunu iddia eden yeni bir yaklaşımı savunmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, iklimlendirme sektöründe uygulanan B2B ve B2C pazarlama arasında eskiden beri algılanan sıkı farklılıkların doğru olup olmadığını analiz etmektir. Bu farklar hakkındaki bazı geçmiş algılar bugün hala geçerli olabilir, ama yeni araştırmacılar bu iki yaklaşımı ayırmak için zaten özel bir gereklilik olmadığı sonucuna varmışlardır. Bu çalışma, ayrıca satınalmacı karakteristikleri ve ürün/hizmet öneminin algısı ile markalaşma öneminin algısı arasında birtakım bağlantılar olduğunu iddia etmektedir. Çalışmanın diğer bir amacı markalaşma algısını etkileyen diğer faktörleri analiz edip ortaya çıkarmaktır. Tez çalışmasında, satınalmacı karakteristikleri bağımsız bir değişken olarak modele girerken markalaşma algısı bağımlı değişken olarak test edilmektedir. Ayrıca ürün ve hizmete verilen önemin markalaşmaya verilen önem üzerindeki etkisi analiz edilmektedir. Markalaşmanın önemi için kurulan korelasyonlar, iklimlendirme sektöründe VRF ve Klima Santrali adı verilen iki ürün için analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The marketing literature suggests that decision making units in B2B markets are influenced by rational arguments rather than emotional arguments although those emotional arguments are suggested to influence the buyers in B2C markets. But recently, that old way of thinking has started to change and some researchers now has a new approach suggesting that these two markets have more similarities than previously assumed. The aim of this study is to analyze whether the perceived ideas about the strict differences between B2B and B2C marketing is correct or not on HVAC market. Some past perceptions about this difference may still hold true today, but some new researchers have already reached to the suggestion that there is no particular need to separate those two approaches. This study also analyzes the possible correlations between buyer characteristics and perception of branding importance and also between the perception of product/service importance and perception of branding importance. Another aim of this analysis is to find out the main variables that influence the perception of branding. In the model of the study, the buyer characteristics enter into the model as the dependent variable where perception of branding importance is the independent variable. The influence of product and service importance on the branding importance is also analyzed. The correlations of branding importance were analyzed for two products which are Variable Refrigerant Fluid (VRF) and Air Handling Unit (AHU) used in HVAC sector.