Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde, öğrencilerin ana dilleri ve mensup oldukları dil ailelerinin Türkçe yazma becerisine etkisi
In teaching Turkish as a foreign language, the mother tongues of the students and their language families to the effect Turkish writing skill
- Tez No: 461517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASİYE DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Öncelikle tezin konusu doğrultusunda; dil aileleri, sınıflandırmaları-özellikleri, ana diller,“Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi”ve YDTÖ'de yazma becerisi ile ilgili kaynak taraması yapılmıştır. Akademik çalışmalar incelenmiş ve teorik çerçeve oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı doğrultusunda, Gazi TÖMER'de yabancı öğrencilerin Türkçe öğrenme programlarında, 2014-2015 ve 2015-2016 dönemlerinde, tez sahibi olarak araştırmacının kendisi iki ayrı grubun“Yazma”derslerini vermiştir. Ayrıca 2014-2015 dönemlerinde araştırmacı; kendi yazma dersi verdiği gruba ek olarak, diğer grupların derslerini Okutmanları ile istişare halinde takip etmiş, öğretim süreçlerini gözlemlemiş ve sınav hazırlama süreçlerine dâhil olmuştur. 2014-2015 döneminde, farklı ana diller ve dil ailelerinden yabancı öğrencilerin yazma becerisi derslerindeki bütün kurlara ait toplam 1020 sınav evrakı, TÖMER yönetiminden izin alınarak önce“İçerik inceleme”yöntemiyle sonra belirlenen altı ölçüt doğrultusunda incelenmiştir. Sınav evrakları verilerinin değerlendirme sonuçlarıyla birlikte, her bir öğrencinin tespit edilen ana dili, kök ve yapı bakımdan dil ailesi, SPSS programına girilmiş, analizleri yapılarak, analiz sonuçlarına göre oluşturulan tablolar yorumlanmıştır. Sonuç ve tartışmalar bölümünde, analiz ve inceleme sonuçlarına göre genel değerlendirme, yorum ve öneriler bulunmaktadır. Araştırmacının; yazma derslerine öğretici olarak kendisinin de katılması, diğer grupların yazma derslerini takip etmesi, sınav süreçlerinde etkin olması ve örneklemi oluşturan deneklerin, çok fazla farklı ana dil ile dil ailesine mensup olması çalışmanın geçerliğini ve güvenirliğini yükseltmiştir. Yapılan bütün bu çalışmaların amacı,“Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimine”ve özellikle YDTÖ'de yazma becerisinin gelişimine katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
At the outset, according to the subject of the thesis; literature scanning was made about languages families, features and clasifications, mother tongues, teaching Turkish for foreigners and writing skills in the teaching of Turkish as a foreign language. The academic works has been examined and a theoretical framework has been established. In the direction of purpose of study At Gazi University TOMER, in the Turkish learning programs of foreign students, in the period between 2014 and 2015 and between 2015 and 2016, as the author of the thesis, the researcher himself gave two different groups“Writing”lessons. In addition to given by the researcher a writing lesson, in consultation with lecturers of other courses groups, courses of other groups were followed, instructional processes were observed and it was included in the exam preparation process. In the periods 2014-2015, with the permission of the TÖMER administration, for all courses a total of 1020 exam papers in“Writing Skills Courses”of foreign students belonging to different native languages and different language families were first examined by the“Content review”method and then examined in the direction of the six criteria. Along with the evaluation results of the exam documents, each student's identified native language and language family in terms of root and structure, entered into the SPSS program and analyzed and the tables created according to the analysis results were interpreted. In the conclusions and discussions senction, according to analysis and examination results, there are general evaluation, comments and suggestions. That the researcher as a tutor were enter writting lessons, followed the writing lessons of other groups,were being active in the examination process and sample forming subjects that they were have different native languages and languages family have increased the validity and reliability of the study. The aim of all these studies is to contribute in the YDTÖ and especially to the development of writing skills in“Teaching Turkish as a Foreign Language”.