Çerçeveleme teorisi açısından 2013 Mısır Darbesi ile ilgili haberlerin basında yer alışı: Al Jazeera ve Al Arabiya internet siteleri örneği
The news about 2013 Egypt coup presented in the media in the context of the framing theory: Examples of Al Arabiya and Al Jazeera web sites
  1. Tez No: 462100
  2. Yazar: ZEHRA ULUCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Eleştirel medya çalışmaları kapsamında ele aldığımız çerçeveleme kuramında kitle iletişim araçları seçtikleri haberlerde ele aldıkları konularının bazı yönlerini öne çıkarıp, bazı yönlerini kasten görmezden gelerek kamuoyunun haberi istenilen biçimde algılaması için çalışır. Çerçeveler, bir olayın farklı yönlerine dikkat çekmek için kullanılır. Haberlerde kullanılan çerçeveler, konuların ve olayların okuyucu tarafından yorumlanmasını ve değerlendirilmesini etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, Al Arabiya ve Al Jazeera internet haber sitelerinde yer alan Mısır Darbesine ilişkin haberler çerçeveleme yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmada, Ortadoğu monarşilerinde bölgesel çıkar farklılıklarının ve algılamalarının haber organizasyonlarına ve haber çerçevelerine nasıl yansıdığını incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda internet sitelerinin kullandığı haber çerçevelerinde benzerlik ve farklılıklara rastlanmıştır. Haber çerçevelerindeki benzerliğin, haberlerde kullanılan kaynakların aynı olmasından, çerçevelerdeki farklılıkların ise internet sitelerinin bağlı olduğu monarşilerin farklı ideolojilere sahip olmalarından kaynakladığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Mısır Darbesi, çerçeveler, kitle iletişim araçları, Ortadoğu monarşileri
Özet (Çeviri)
Mass communication tools in the context of framing studies for a news to be perceived by public in a desired manner by highlighting some of the aspects of the subjects which are handled in the news they pick and purposedly ignoring the rest. Frames are used to draw attention to different aspects of an event. The frames used in the news might affect how the viewers interpret and evaluate the subjects and the events. In this study, news related to Egypt Coup broadcasted in Al Arabiya and Al Jazeera channels were analyzed via framing method. In the study, how the differences of regional interests and perceptions in the Middle Eastern monarchies had reflected to the news frames were analyzed. Differences and similarities were encountered in the news frames used by web sites as a result of the analysis. It was determined that similarities of the news frames are caused by the same used sources and the differences are caused by different ideologies adopted by monarchies which the web sites belong to. Key Words : Egypt Coup, frames, mass communication tools, Middle Eastern monarchies