Parti içi demokrasi: Türkiye, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri karşılaştırması
Intra-party democracy: Comparison of Turkey, France, UnitedS States of America
- Tez No: 462134
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Siyasi partiler, modern demokratik rejimlerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Özellikle temsili demokrasi uygulamaları açısından demokratik rejimin temel öğeleri olan siyasi partiler, siyasal sistem içerisinde oldukça önemli işlevler ve roller üstlenmektedirler. Demokratik bir sistem için bu denli kıymete sahip partilerin kendi içlerinde de demokratik ilke ve değerlere uygun davranmaları beklenen bir gerekliliktir. Bu noktada parti içi demokrasinin önemi ortaya çıkmaktadır. Parti içi demokrasi, partilerin iç meselesi olarak görülebilir, ancak sadece bu şekilde bir sınırlandırma yapılamaz. Çünkü partilerin, parti içi demokrasiye ne denli uygun davrandıkları genel olarak demokrasiye ne denli katkı sunacakları hakkında fikir vermektedir. Bu nedenle parti içi demokrasi, partilerin kendi içlerinde önemli olmakla birlikte ülkedeki demokratik sistem açısından da büyük önem taşımaktadır. Her demokratik ülkede siyasi partiler, o ülkenin siyasal kültürü, yasal mevzuatı ve başka birçok etken eliyle biçim almaktadır. Bu kapsamda parti içi demokrasi uygulamaları da ülkeden ülkeye hatta ülke içindeki partiden partiye farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmada; sayılan bu özellikler çerçevesinde, parti içi demokrasi ana başlığı altında; siyasi partilerin tarihsel kökenleri ve günümüzdeki durumları, siyasi partiler-demokrasi ilişkisi, parti içi demokrasi ve etkilendiği unsurlar, Türkiye, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki parti içi demokrasi uygulamaları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmeye çalışılacaktır. Anahtar Kelimeler : Parti Ġçi Demokrasi, Siyasi Partiler, Fransa, Amerika BirleĢik Devletleri.
Özet (Çeviri)
Political parties are essential elements of democratic regimes. Especially for representative democracy practices, political parties that, essential elements of democratic regimes, have important functions and roles. In a democratic system, it is a must for political parties to act with democratic principles and values. At this point the importance of in-party democracy emerges. In-party democracy can be seen as in-party issue, however, cannot be limited to. How political parties act convenient to in-party democracy gives idea about how they are able to contribute to democracy in general.Thus, in-party democracy in not only important for themselves, but also important for democratic system of the country. Political parties in every country is formed by several factors such political culture and legal regulations. In this context in-party democracy parctices vary among countries. In this study; in context of these features under main frame of in-party democracy; historical roots of political parties and today's situations, relationship between political parties and democracy, in-party democracy and elements affected, in-party democracy practices of Turkey, France and the USA will be examined comperatively. Key Words : Intra-party Democracy, Political Parties, France, United States of America