Bitkisel eksrakt ilavesinin ağ kafeslerde yetiştirilen levrek (dicentrarchus labrax, linnaeus, 1758) balığının gelişme, karaciğer ve iç organ yağlanması üzerine etkileri
Effects of addition plant extracts on growing, liver and internal organ lubrication of (dicentrarchus labrax, linnaeus, 1758) sea bass in net cage.
- Tez No: 463024
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Diyete 1 kg/t miktarında katılan bitki ekstraktının, levrek balığı (Dicentrarchus labrax)'nın toplam karaciğer yağı, hepatosomatik indeks, viserosomatik indeks ve yem değerlendirme üzerine etkileri araştırılmıştır. Başlangıç ağırlığı ortalama 2 g olan toplam 800.000 adet levrek balığı 4 adet ağ kafese stoklanmıştır. 120 gün süren deneme sonunda bitki ekstraktı katkılı yemle beslenen balıkların canlı ağırlık artışı ve spesifik büyüme oranı kontrol grubundan daha yüksek, yem değerlendirme oranı oranı ise kontrol grubundan daha düşük bulunmuştur (p>0,05). Bitki ekstraktı ilaveli yemlerle beslenen balıkların hepatosomatik indeks, viserosomatik indeks ve toplam karaciğer yağ miktarı kontrol grubundan düşük bulunmuştur (p>0,05). Mevcut çalışmanın sonuçlarına göre, kullanılan bitki ekstraktının (1kg/t) yem formulasyonuna ilave edilmesinin herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı test edilmiştir. Sonuç olarak bitki ekstraktı katılımının ekonomik açıdan değerlendirildiğinde kontrol grubuna göre daha kârlı olduğu sonucuna varılmıştır. Gelecekte yapılacak çalışmalarda mevcut çalışmada kullanılan bitki ekstraktının rasyonlarda farklı dozlardaki etkilerinin araştırılmasına yoğunlaşılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The effects of 1 kg/t rate plant extract added to diet on hepatosomatic index, viserosomatic index, total liver fat and feed evaluation of sea bass (Dicentrarchus labrax were investigated. A total of 800,000 sea bass with an average weight of 2 g were stocked in 4 net cages. The live weight gain and specific growth rate of the fish feed with the supplemented feed were higher than that of the control group and the feed evaluation ratio was lower than that of the control group at the end of experimental period (120 days) (p>0,05). The hepatosomatic index, viserosomatic index and total liver fat were found to be lower than that of control group in fish fed with plant extract suppemented feeds (p>0,05). The results of the current study revealed that, there was no adverse effects on parameters tested of the plant extract(1 kg/t) supplemeted to feed formulation. In conclusion, the supplementation of extract to feeds used in the feeding of experimental group was more profitable than that of the control group when evaluated economically. Future studies should be focused on the effects of different doses of plant extracts used in the present study.