İş hayatında cinsel ayrımcılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı üzerine etkileri
Sexism in workplace and its effects on organizational citizenship behavior
- Tez No: 463235
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, İşletme, Public Administration, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı; cinsel ayrımcılık algısı ve örgütsel vatandaşlık davranışı sergileme eğilimlerini incelemek ve cinsel ayrımcılık algısının örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmanın ilk bölümünde cinsel ayrımcılık kavramı, ikinci bölümünde örgütsel vatandaşlık davranışı kavramı literatür araştırması yapılarak incelenmiştir. Tezin son bölümündeyse, cinsel ayrımcılık algısı ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek için Ankara'daki bir bakanlığın merkez teşkilatında çalışan uzman ve idari personele anket yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; cinsel ayrımcılık algısının devam ettiği, örgütsel vatandaşlık davranışlarının sıklıkla sergilendiği ve cinsel ayrımcılık algısının örgütsel vatandaşlık davranışlarını etkilemediği ortaya çıkmıştır. Anahtar sözcükler Cinsiyetçilik, Cinsel Ayrımcılık, Örgütsel Vatandaşlık Davranışı
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the sexual discrimination perception and tendencies of organizational citizenship behavior and to determine the effect of sexual discrimination perception on organizational citizenship behavior. In the first chapter of the study, concept of sexual discrimination and in the second chapter of the study concept of organizational citizenship behavior was examined on the basis of related literature. In the last chapter, a field study (questionnaire) was conducted on specialists and administrative staff of a ministry's central organization located in Ankara, in order to determine the relationship between sexual discrimination and organizational citizenship behavior. According to the findings of the study; sexual discrimination perceptions continues, organizational citizenship behaviors is frequently exhibited, and sexual discrimination perception does not affect organizational citizenship behavior. Keywords Sexism, Sexual Discrimination, Organizational Citizenship Behavior