Bulk fill kompozitlerin biyoyuyumluluğunun değerlendirilmesi
Biocompatibility evaluation of bulk fill composites
- Tez No: 464299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ESRA ÜLKER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, kavite restorasyonunda kullanılan 4 farklı bulk fill kompozit rezinin fare fibroblast (L929) ve Klonal SV40 Large T-antijeniyle transfekte edilmiş sığır pulpa hücrelerinin (tSPTH) canlılıkları üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Tetric EvoCeram Bulk Fill (Ivoclar-Vivadent, Schaan, Lihtenştayn), SonicFill (KerrCorp, Orange, CA, ABD), everX Posterior (GC Europe, Lueven, Belçika) ve Filtek Bulk Fill (3M ESPE, Seefeld, Almanya) kompozit rezinler üretici firmanın talimatları doğrultusunda standart teflon halkalar içine yerleştirildi ve polimerize edildi. Örnekler 24 saat serum içeren kültür ortamında saklandı. L929 ve Klonal SV 40 Large T-antijeni ile transfekte edilmiş sığır pulpa hücreleri 96 kuyucuklu hücre kültür kaplarına alındı ve 24 saat 37°C'de inkübe edildi. Canlılık değerlendirme testleri için, L929 ve sığır pulpa hücreleri 24 saat materyal ekstraktı içeren kültür ortamına maruz bırakıldı. Hücre canlılığı sırasıyla MTT ve XTT metotlarıyla değerlendirildi. Veriler one-way ANOVA analiziyle istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the cytotoxic effects of four bulk fill composites on L929 and transfected bovine pulp derived with SV 40 Large T-antigen cells. Tetric EvoCeram Bulk Fill (Ivoclar-Vivadent, Schaan, Liechenstein), SonicFill (Kerr Corp., Orange, CA, USA), everX Posterior (GC Europe, Lueven, Belgium) and Filtek Bulk Fill (3M ESPE, Seefeld, Germany) composite resins specimens were prepared according to manufacturers' with using standard teflon matrix and polymerized. Specimens stored in culture medium with serum for 24 h. L929 and transfected bovine pulp derived with SV 40 Large T-antigen cells were seeded into 96-well plate and incubated for 24 h at 37oC. For evaluation of cell viability, cells were exposed to extracts of materials for 24h. Cell viability was evaluated with in order of MTT and XTT methods. Results were statistically analyzed by one-way ANOVA.