Farklı ülkelerin masal kitaplarındaki resimlemelerin genel özelliklerinin incelenmesi
The study of general characteristics of the illustrations in the fable books of different countries
  1. Tez No: 465875
  2. Yazar: SİNEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada farklı ülkelerin masal kitaplarındaki resimlemelerin genel özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Türkiye, Almanya, İspanya, Fransa, Rusya ve Çek Cumhuriyeti'nde 2009 yılından sonra basılan bir masal kitabı seçilmiştir. Masal kitaplarındaki resimleme özelliklerini belirlemek amacıyla Mercan(2015) tarafından geliştirilen biçimsel özellikler, resimleme-metin ilişkisi ve resimleme-çocuk boyutlarından oluşturulmuş beşli likert tipinde olan Kitap Resimlemelerini Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Masal kitaplarının resimleme özelliklerine ait toplam puanlara göre en düşük puan Türkiye'de basılan, en yüksek puan ise Fransa'da basılan masal kitabının olduğu görülmüştür. Türkiye, Almanya, İspanya, Fransa, Rusya Ve Çek Cumhuriyeti'nde basılan masal kitaplarındaki genel resimleme özelliklerinin, resimlemelerin biçimsel özelliklerinin, resimleme-metin ilişkisinin ve resimleme-çocuk ilişkisinin ülkelere göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The review of general characteristics of the illustrations in the fable books of different countries has been aimed in this study. To this end a fable book which has been published after 2009 from Turkey, Germany, Spain, France,Russia and the Czech Republic has been singled out. The morphological characteristics which have been developed by the Mercan(2015), the five point likert type Book Illustrations rating scale which are composed of the illustration-text relation and the illustration-child dimensions have been employed to describe the illustration characteristics in the fable books. It has been found that the lowest score has been obtained by the one which is published in Turkey, the one which is published in France has scored the high mark in terms of total scores of the characteristics of the illustrations in the fable books. It has been concluded that the general illustration characteristics, the morphological characteristics of the illustrations, illustration-text relation and illustration-child relation in the books which have been published in Turkey, Germany, Spain, France, Russia and the Czech Republic are significantly diverse in reference to the countries.