Girişimcilik niyetinin kariyer planlamasındaki yeri:Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 465942
  2. Yazar: EMRE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAN SALDIRANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde önemi giderek artan girişimcilik kavramının, bireylerin kariyer planlamalarında daha çok yer alması elbette ki gerek bireye ve gerekse topluma birçok katkı sağlayacaktır. Bu çalışma ile üniversitede eğitim gören öğrencilerin, kariyer planlamalarında girişimciliğe ne derece yer verdiğini tespit etmek, öğrencilerin bireysel özellikleri ile bireysel ve çevresel faktörlerin girişimciliği tercih etmelerine olan etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır.Araştırma, Ortadoğu Teknik Üniversitesinin çeşitli anabilim dallarında eğitim gören üniversite öğrencilerini kapsamaktadır. Veriler, 244 öğrenciye anket uygulanarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 20 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulardan yola çıkarak öğrencilerin girişimciliğe genel olarak olumlu baktığı ifade edilebilir. Ancak ankete katılan katılımcıların %49,5'i yeterli devlet desteğinin olmadığı görüşünü belirtmiştir. Yine katılımcıların %65,1'i yeterli sermayesi olursa girişimciliği tercih edebileceğini belirtmiştir. Bu iki sonuç dikkate alındığında bireylerin girişimciliğe kariyer planlamalarında yer vermek isteseler bile sermaye unsurunun yetersiz olması bu kararı olumsuz etkilediği sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Elde edilen başka bir sonuçta öğrencilerin bürokratik engellerin fazla olduğunu düşünmeleridir.Elde edilen bu bulgular doğrultusunda, hükümetlerin ve girişimcilik konusunda destek veren kurumların desteklerini daha da arttırmaları ayrıca hükümetler tarafından bürokratik engellerin kaldırılması yönünde alınacak tedbirler ile girişimciliğin bireylerin kariyer planlamalarında yer almasına olumlu bir katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship, which is nowadays increasingly gaining importance, occupies more place in individual's career planning would surely contribute a lot more both to individuals and society. This study aims to establish the extent that university students allow entrepreneurship for their career planning, and to reveal the impacts of their individual characteristics and of personal and environmental factors on choosing entrepreneurship. The research includes university students studying in a variety of departments in Middle East Technical University. The data were obtained by surveying 244 students. The resulting data were analyzed using SPSS 20 software. Based on the findings obtained under the research, we can conclude that students look at entrepreneurship positively in general. However, 49.5% of the respondents expressed that government support is not adequate. 65.1% of the respondents stated that they would be able to choose entrepreneurship if they had sufficient capital. Considering these two results, we can conclude that though individuals wanted to allow entrepreneurship for their career planning, the inefficiency of capital negatively affects their decision. Another result obtained in this survey is that the students believe there are too much bureaucratic obstacles. According to findings, we can conclude that increase in support for entrepreneurship by governments and organizations supporting entrepreneurship along with the measures to be taken by government for the removal of bureaucratic obstacles could contribute to entrepreneurship in career planning of individuals.