Kamu çalışanlarının değer ve inançlarının örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisi: Diyanet İşleri Başkanlığı örneği
The effect of sivil servants values and believes on organizational citizenship behavior: Presidency of Religious Affairs example
  1. Tez No: 465943
  2. Yazar: SEDAT ERASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEREM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kişisel değerlerin ve dini inancın, kamu çalışanlarının örgütsel vatandaşlık davranışlarına olan etkilerini incelemektir. Araştırma evreni olarak hem bir kamu kurumu olması, hem de Anayasa da tanımlanan görevleri gereği ülkemizde dini inancı temsil ederek, vatandaşlara bu alanda kamu hizmeti sunması dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı seçilmiştir. Verdiği hizmetler göz önüne alınarak Başkanlığa bağlı personel üç farklı örneklem grubuna ayrılmış, her grupta bulunan çalışanlarla yüz yüze anket yapılmıştır. Toplam anket sayısı 393 adettir. Elde edilen veriler SPSS (2.2.0) istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde, örgütsel vatandaşlık davranışı ile dini inancın arasında çok zayıf, örgütsel vatandaşlık davranışları ile değerler arasında ise zayıf bir ilişki olduğu, dini inanç ve değerlerin genel olarak örgütsel vatandaşlık davranışını yükselttiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is analyze, how personel values and religious believes effects the civil servant's organizational citizenship behaviours. Because it represents religious believes, in our country and because of the task that is definedin the constitution and also it is a puplic institution, the research took place at Presidency of Religious Affairs. It was divided into three sample groups according to the services, they made and in each group a face to face questionnaire was made with the employees. Total number of questionnaires is 393. The data that is obtained from the study was evaluated by using SPSS (2.2.0) statistical software. When the obtained findings, organizational citizenship behavior and religious beliefs among the very poor, and between values and organizational citizenship behavior as a poor relation, in general religious beliefs and values are determined to increase the organizational citizenship behavior.