İstanbul: Emeğin kenti, kentin belleği, belleğin mekanları
Istanbul: Labor of city, city of memory of memory of places
  1. Tez No: 466178
  2. Yazar: MELTEM AZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Cumhuriyetin ilk büyük sanayileşme hamlesi sırasında kurulup 1935 yılında faaliyete geçen ve 1966 Paşabahçe Grevi ile cam sektöründe gelenek yaratan bir greve imza atan Paşabahçe Şişe ve Cam Fabrikası, 2002 yılında Şişecam tarafından alınan kararla kapatılır. 1970'lerin“kurtarılmış bölge”söylemlerinde adı sıkça geçen,“yasadışı”bir barınma mücadelesinin mekânı olan 1 Mayıs Mahallesi, çalışmaları Ataşehir'de sürmekte olan Finans Merkezi ile birlikte imara açılması için gün sayılan bir bölgede kentsel dönüşümün eşiğindedir. Taksim Meydanı ise gerek 1 Mayıs 1977 katliamının ardında bıraktığı cevaplanmayan sorular gerek meydan yasağı ile her yıl 1 Mayıs öncesi tartışmalara, gerilimlere neden olmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Türkiye sanayinin yoğunlaştığı en önemli kent olma özelliği gösteren İstanbul ve Türkiye işçi hareketinde sembolik anlamlar taşıyan bu üç mekân, kentin ve işçi sınıfının yeniden şekillendirilmesini beraberinde getiren gelişmelerden doğrudan etkilenmektedir. Çalışma, mücadelede elde edilen deneyimleri ve/veya birikimleri ile içinde muhafaza ettikleri geçmiş ile sembolik anlamlar taşıyan bu üç mekânın, sanayileşme ve kentleşme sürecindeki anlam ve işlevsel önemlerini, tarihsel bağlamı içinde,“kolektif bellek”ve“bellek mekânları”kuramsallaştırmalarına yaslanarak kentsel mekânsal boyutuyla değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Paşabahçe Bottle & Glass Factory which had been established during the first big industrialization move of the republic operated in 1935 and signed Paşabahçe strike of 1966 which created tradition in the glass sector, was closed in 2002 with the decison by the Şişecam. 1 Mayıs Mahallesi, the location of an“illegal”struggle for housing, often mentioned in the“rebel zone”discourse of the 1970s, is at the crossroads of urban renewal in a region counted days in order to open up reconstruction with the Financial Center whose works running in Ataşehir. Taksim Square, causes both unanswered questions having been left behind the massacre of May day of 1977 and debates with square ban before May Day every year and tension. Istanbul, which shows characteristic of being the most important city concentrated by the Turkish industry since the establishment of the republic and these three places, which have symbolic meanings in the Turkish labor movement are directly affected by the developments that bring about the reshaping of the city and the working class. In the study evaluates these three places, which have symbolic meanings with past conserved in them and their experiences obtained in the struggle and/or accumulation, whose meaning and functional importance in the process of industrialization and urbanization in their historical context with basing on the theoreticalization of“collective memory”and“memory spaces”with urban spatial dimension.