Acil servise başvuran geriatrik hastaların mortalite tahmininde rapid emergency medicine score (REMS) kullanımı ile perfüzyon indeksi değerleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 466462
  2. Yazar: EYÜP ÖZYETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TOPAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmanın esas amacı acil servise başvuran geriatrik hastaların mortalite tahmininde Rapid Emergency Medicine Score (REMS) skorlama sisteminin kullanılması ve bu skorlama sisteminin Perfüzyon indeksi (Pİ) değerleri ile ilişkisini araştırmaktır. Bu çalışmanın ikincil amacı REMS ve Pİ değerlerinin hasta sonlanım şekli ile ilişkisini saptamaktır. Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 15.12.2016 ile 15.02.2017 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 65 yaş ve üstü 1125 hasta çalışmaya alındı. Hastaların acil servise geldiği andaki tansiyon arteryel, nabız, solunum sayısı ve oksijen saturasyonu içeren vital bulguları ile Pİ değerleri ölçüldü. Glasgow koma skalası (GKS) ile hastaların bilinç durumu değerlendirildi. Hastaların; yaşı, GKS skoru ve vital bulguları kullanılarak REMS puanları hesaplandı. Hastaların REMS puanları, Pİ değerleri, acil servis ve hastane içi sonlanım şekilleri arasındaki ilişkiler analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to use Rapid Emergency Medicine Score (REMS) for estimation of mortality on geriatric patients who presented to the emergency department and to search for the connections between this scoring system and Perfusion Index (PI). Secondary aim of this study was to determine the connection between REMS and PI values and the way of outcome of patients. Method: 1125 patients over 65 years who applied between 15.12.2016 - 15.02.2017 and accepted to the study were taken to Istanbul Training and Research Hospital Emergency Department. The vital signs that include tension arterial, pulse, respiration rate and oxygen saturation and PI values were measured. Patients' states of consciousness are evaluated with Glasgow Come Scale (GCS). REMS scores of the patients were calculated using their ages, GCS scores and vital signs. REMS scores, PI values, emergency department and in-hospital ways of outcomes were analyzed.