IVF başarısızlığı olan hastalarda bir sonraki IVF denemesinde protokol değişikliği yapılmasının yapılmamasına göre başarısının karşılaştırılması
Effect of protocol change on ivf success in patients with IVF failure
- Tez No: 466463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ:Bu çalışmamızda İVF başarısızlığı yaşayan hastalarda protokol değişikliğinin İVF başarısına etkisini araştırdık MATERYAL VE METHOD: Çalışmamızda 01.01.2013- 01.01.2017 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi tüp bebek merkezine başvuran, çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 60 hastanın verileri kullanıldı. İlk İVF denemesine göre ikinci İVF denemesinde protokol değişikliği yapılan grup çalışma grubunu,protokol değişikliği yapılmayan grup kontrol grubunu oluşturdu. Belirlenen kriterlere göre seçilen, ovulasyon indüksiyonu için agonist ve antagonist protokolleri uygulanmış; IVF yöntemi ile ovum fertilizasyonu sağlanmış ve elde edilen embriyolarla transfer yapılmış hastalarda uygulanan protokollerin, retrospektif olarak etkinlik karşılaştırmasını yapmak amaçlanmıştır. BULGULAR: Çalışma 01.01.2013-01.01.2017 tarihleri arasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran yaşları 22 ile 41 yıl arasında değişen toplam 60 olgu ile yapılmıştır. Olguların yaş ortalaması 34.53±4.49 yıldır. İnfertilite süreleri 1 ile 16 yıl arasında değişmekte olup, ortalama süre 5.41±3.22 yıldır.İnfertilite dağılımı incelendiğinde 50 (%83.3) olguda primer, 10 (%16.7) olguda seconder olduğu gözlenmektedir. İki gruptaki hastaların tümünde de ilk IVF denemelerinde klinik gebelik elde edilememiştir. Protokol değişimi görülme durumuna göre ikinci IVF denemesinde biyokimyasal gebelik oluşması yönünden iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemektedir. Protokol değişimi görülme durumuna göre ikinci IVF denemesinde klinik gebelik görülme yönünden iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemektedir. Antral folikül sayısının birinci IVF denemesindeki ölçümlerinin ikinci IVF denemesinde düşüşü istatistiksel olarak anlamlıdır. Gonodotropin başlangıç dozunun birinci IVF denemesine göre ikinci İVF denemesindeki ölçümlerinde görülen artış istatistiksel olarak anlamlıdır. Gonodotropin toplam dozunun birinci IVF denemesine göre ikinci IVF denemesindeki ölçümlerinde görülen artış istatistiksel olarak anlamlıdır. SONUÇ:Birinci ivf denemesinde başarısız sonuç alan infertil çiftlerde sonraki ivf denemelerinde protokol değişikliği yapmanın İVF başarısına etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study we studied the effect of the protocol changes during the IVF process on the IVF success. MATERIAL&METHOD: 60 patients data which fulfills all the inclusion criteria between 01.01.2013- 01.01.2017 treated in our IVF clinic of Zeynep Kamil Training and Research Hospital were added to the study. The study has been accepted and approved by the Ethics Committee of our hospital. Among patients induced with both agonist and antagonist procedures, acquired ovum fertilized with IVF procedure and fertilized eggs were transferred, which fulfills all the inclusion criteria, were retrospectively studied to compare the success and efficiency. FINDINGS: The study has been made with 60 patients ages between 22-41 presenting with infertility to our hospital, Zeynep Kamil Training and Research Hospital. The median age of the group is 34.53±4.49. The infertility period of the group is various with the average of 5.41±3.22 years. 50 of the cases (%83.3) were primary infertile, and 10 (%16.7) were secondary infertile. None of the patients in both groups had no successful clinical pregnancies in their first trial. When there is a change in the protocol in their second IVF trial, there has been no statistically difference between the two groups considering a positive beta-Hcg levels (p>0.05). When the protocol has been changed in the second trial, there has been no statistically difference between the two groups considering a successfully clinical pregnancy (p>0.05). The statistically difference for the decrease in the antral follicul count was found to be significant,between the first İVF cycle to the second. There was statistically significant difference in initial gonadotropin dose increase,comparing the second İVF cycle to the first. There was statistically significant difference in total gonadotropin dose increase,comparing the second İVF cycle to the first. CONCLUSION: In patients with an unsuccessful IVF trial, there has been found no meaningful difference between chancing and repeating the IVF protocol on their second IVF trials.