Güncel parenteral beslenme tedavisi uygulanan hastaların değerlendirilmesi, kateterle ilişkili gelişen komplikasyonların sıklıkları ve özellikleri
- Tez No: 466764
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY KARŞIDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hastanede yatan hastalar içinde hem başvuru sırasında hem de yatışta malnütrisyon önemli bir sorundur. Malnütrisyonun tanınması ve uygun beslenme tedavisi başlanması, hastaların morbidite ve mortalitesini azaltmaktadır. Beslenme tedavisinin etkinliğinin ve olası komplikasyonların değerlendirilmesi için hastaların izlemleri gereklidir. Parenteral beslenme (PB) ile ilişkili mekanik, metabolik ve septik komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Mekanik ve septik komplikasyonlar santral vene giriş yapıldığı zaman ve PB'nin devam ettiği zaman damar yolundan infeksiyonun yayıldığı için ortaya çıkar. PB'ye başlamadan önce hastaların iyi değerlendirilmesi ve PB sürecinde onları yakından izlemek, metabolik komplikasyonları engellemek için yararlıdır. Parenteral beslenme vücudun savunma sistemi üzerine kronik bir yük meydana getirir. Ambalajdan kateterin ucuna kadar olan İnfüzyon cihazları bakteriler ve mantarlar buluşu için risk kaynağı olabilir. Venöz kateterini uygulayan operatör, PB sıvısını hazırlayan eczacı veya torba ve pansumanı değiştiren ekip cihazı infekte edebilir. Santral vene erişimden sonra ortaya çıkan en yaygın komplikasyonlarından birisi infeksiyon diğeri ise venöz trombozdur. Kateteri aseptik bir şekilde yerleştirmek ve pansumanı temiz tutmak infeksiyonu engellemek için ilk önleyici önlemlerdir. Bu çalışmanın amacı bu komplikasyonları en aza indirmek için nelerin dikkat edilmesi gerektiğini bulmak ve alınacak önlemleri belirlemekdir.
Özet (Çeviri)
Malnutrition is a major problem in hospitalized patients during admission and the hospital stay. The morbidity and mortality rates would be decreased once the malnutrition is diagnosed and treated. The patients must be monitored to evaluate the efficacy and complications of the nutritional therapy. Mechanical, metabolic, and septic complications are associated with PN therapy. Mechanical and septic complications are related to obtaining and maintaining a route of central vascular access. Metabolic complications require both a true assessment of patients prior to initiation of PN and close monitoring while receiving PN. Careful attention to detail minimizes complications. PN imposes a chronic breech in the body's barrier system. The infusion apparatus from container to catheter tip may prove a source for the introduction of bacterial or fungal organisms. The operator inserting the venous catheter, the pharmacist compounding the solution, or the care-giver hanging the bag or changing the site dressing may contaminate the patient's“lifeline.”Infection is one of the two most common problems that arise after central venous access is established. The other is venous thrombosis, discussed earlier. The primary preventive measures include adhering to strict aseptic procedure while establishing access and providing care of the dressing and line, and prohibiting the use of the TPN line for other purposes. The main goal of this reserch is to find the causes of these complications and ways for protecting them.