İlkokul öğretmenlerinin postmodern eğitim anlayışına ilişkin görüşleri
Elementary school teachers' views about postmodern education
  1. Tez No: 469639
  2. Yazar: OGÜN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CİHANGİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, günümüz düşünce dünyasında önemli bir yeri olan postmodernizmin, eğitim anlayışına yönelik belirginleşen ifadelerini ortaya koymak ve ülkemizde görevlerini sürdürmekte olan ilkokul öğretmenlerinin bu ifadelere ilişkin görüşlerinin kişisel ve mesleki kategorilere göre değişip değişmediğini incelemektir. Çalışmada, araştırma konusu ile ilgili alanyazın taranmış ve ulaşılmış olan dokümanlar incelenmiştir. Doküman incelemesinin ardından elde edilen bilgilerle, postmodern eğitim anlayışına dair önce çıkan ifadeler bir araya getirilmiş ve postmodern eğitim anlayışının özelliklerine işaret eden 15 madde elde edilmiştir. Tarama modeline uygun olarak düzenlenen araştırmada aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: İlkokul öğretmenlerinin, postmodern eğitim anlayışına yönelik görüşleri; 1. Cinsiyete, 2. Yaşa, 3. Hizmet kıdemine, 4. Eğitim durumuna göre değişmekte midir? Araştırma evrenini, ülkemiz özel ve devlet ilkokullarında görev yapmakta olan 302.961 ilkokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi belirlenirken, ülkemiz devlet ve özel ilköğretim kurumlarında görev yapmakta olan ilkokul öğretmenlerinden tesadüfi olarak seçilen 442'sine ulaşılmıştır. Araştırma için hazırlanan elektronik anket formu, seçilen öğretmenlere e-posta yoluyla gönderilmiş ve 396 öğretmenden geri dönüş sağlanmıştır. Kişisel verilerin gizliliği ve güvenliği esasına dayalı olarak, öğretmenlerden anket formunda belirtilenler dışında hiçbir kişisel veri talep edilmemiştir. Anket formunda da belirtildiği üzere, araştırma için talep edilen bilgiler tamamen anonim olarak kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu, postmodern eğitim anlayışına ilişkin elde edilen ifadelerden, gelecekteki araştırmalar için ölçek geliştirilebilmesi adına yürütülen bir ön çalışma niteliği de taşımaktadır. Bu bağlamda, doküman incelemesi yoluyla elde edilen söz konusu ifadeler 15 madde şeklinde anket formuna yerleştirilmiş ve ilkokul öğretmenlerinin bu maddelere katılım düzeylerinin belirlenebilmesi için 5'li Likert tipi ölçek formatı kullanılmıştır. Analiz sürecinde kolaylık sağlaması açısından, görüş ifadeleri 3 seçeneğe indirgenip yeniden kodlanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerle ilgili olarak yapılan tüm analizler ,05 hata payında test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır: 1. Postmodern eğitim anlayışına yönelik olarak anket formunda yer alan 3. Madde için ilkokul öğretmenlerinin görüşleri cinsiyet kategorisine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. 2. Postmodern eğitim anlayışına yönelik olarak anket formunda yer alan 6. ve 14. Maddeler için ilkokul öğretmenlerinin görüşleri yaş kategorisine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. 3. Postmodern eğitim anlayışına yönelik olarak anket formunda yer alan 2., 4., 6. ve 14. Maddeler için ilkokul öğretmenlerinin görüşleri hizmet kıdemi kategorisine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. 4. Postmodern eğitim anlayışına yönelik olarak anket formunda yer alan 1., 3. ve 15. Maddeler için ilkokul öğretmenlerinin görüşleri eğitim durumu kategorisine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose was to reveal the reflections of postmodernism on education which has an important place in today's world of philosophy, and to explore the relations between elementary school teachers' specific individual attributes and statements regarding postmodern education. Documentary study was held to gain the statements regarding postmodern education and 15 statements were placed within the survey form consisting of those which were compiled after a literature inquiry. In this sense, the following questions were explored: Do the opinions of elementary school teachers vary according to; 1. Gender 2. Age 3. Length of service 4. Level of education? The participants of this study are the elementary school teachers of 302.961 which are actively in service all over the country. As the sample group was randomly chosen, 442 of those teachers were requested to fill the survey form online. 396 of those teachers replied the request and sent back the survey form. Regarding the principle of confidentiality of personal data, no personal information was requested from participants. All data provided from survey form were used anonymously as stated within the survey form. The instrument used in this study is the survey form containing 15 statements provided from literature inquiry focused on postmodern education. This survey form was organised to be a pre-study in order to develop scales for further studies. For determining the levels of approval, 5-level Likert type scale was used by the statements. For the ease at analysis process, scales were reduced to 3 levels and statements were re-coded accordingly. The analysis applied related to the data were controlled within the error margin of ,05. The findings of the study are the followings; 1. For the 3rd statement in the survey form, it was found that there is a significant difference between elementary school teachers' opinions regarding the gender category. 2. For the 6th and 14th statements in the survey form, it was found that there is a significant difference between elementary school teachers' opinions regarding the age category. 3. For the 2nd, 4th, 6th and 14th statements in the survey form, it was found that there is a significant difference between elementary school teachers' opinions regarding the length of service category. 4. For the 1st, 3rd and 15th statements in the survey form, it was found that there is a significant difference between elementary school teachers' opinions regarding the level of education category.