Yerleşik yabancıların yerel hizmetlere bakışı: Alanya örneği
Residential foreigners local service overview: Alanya sample
- Tez No: 471954
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 162
Özet
Alanya genelinde yaşayan yerleşik yabancıların hem Alanya'da hem kendi ülkelerinde belediyelerinde almış oldukları hizmetlerin değerlendirilmesi, hizmetlerden duymuş oldukları memnuniyetlerinin saptanması ve memnuniyet düzeylerinin milliyetlerine göre karşılaştırılıp analiz edilmesi amaçlanan bu çalışmada, niceliksel araştırma modeli içerisinde yer alan betimsel araştırma modeli uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu İngilizce, Rusça, Almanca ve Arapça dillerinde hazırlanan anketler Alanya'da yaşayan yerleşik yabancıların yoğunlukla Alanya'da oldukları Eylül-Aralık 2016 tarihleri arasında Alanya'da faaliyet gösteren yerleşik yabancılara ait sivil toplum örgütleri, yerleşik yabancıların hizmet aldıkları yerel hizmet birimlerinde yüz yüze anket doldurulmuştur. 317 yerleşik yabancının belediye faaliyetlerine ilişkin yapılan bilgilendirme çalışmalarında, Antalya Büyükşehir ve Alanya Belediyelerini kendi ülkelerindeki belediyelerinin faaliyetlerine göre daha yetersiz buldukları, kendi ülkelerindeki belediyelerin yapmış olduğu bilgilendirme çalışmalarını daha başarılı buldukları, doğu bloku ülkelerinin belediyelerindeki işlem sürelerinin Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerine göre daha uzun sürdüğünü; yerel hizmet veren kuruluş çalışanlarının kendilerine yönelik davranış tarzı ve tutumlarını, kendi ülkelerindeki belediye çalışanlarına göre daha olumlu değerlendirdikleri; yerel hizmet veren kuruluşların e-belediye uygulamaları konusunda en yüksek bilgi sahibi olanlar ile e-belediye uygulamaları kullananların Finlandiya ve Hollanda vatandaşı yerleşik yabancıların olduğu ve Avrupa ülkeleri vatandaşı olan yerleşik yabancıların kendi ülkelerindeki belediyelerden aldıkları hizmet memnuniyetinin Alanya'da yerel hizmet sağlayan belediyelerden almış oldukları hizmet memnuniyetine göre istatistiksel anlamda farklılık oluşturacak ölçüde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Evaluation of the services of the municipalities on the basis of permanent foreign residents get in Alanya and their countries, measuring the satisfaction of the services analyses the satisfaction rate and comparing due to their countries are aims of this study that the descriptive research model, subtitle of the quantitative research model, is applied in this research. Questionnarie form is used to collect data. Questionnarie is prepared in English, Russian, German and Arabic language forms. This questionnaires applied in september- december 2016 because most of the permanent foreign residents stay in Alanya in that time. The questionnaire filled in face to face by participants at non-govermental organizations which belong to permanent foreign residents and the local service units that they get service. 317 permanent foreign residents fill in this questionnaire. As a result; They find Antalya Metropolitan Municipality and Alanya Municipality services and information services insufficient and cacth up work is more succesful in their countries. Also Eastern country municipalities supply longer process time comparing with the Western and Northern European country municipalities. However, they find the local municipalities employees' (Alanya, Antalya) attitude is more positive than their countries local employees. Local municipality e-service awareness and users are mostly from Findland and Holland permanent residents. Lastly European permanent foreign residents satisfaction level of their countries local services higher than Alanya local services in the measure of statistical significance.