The relationship between universal values, relational models, lifestyle, job satisfaction and satisfaction with life
Evrensel değerler, ilişkisel modeller,yaşam tarzı, iş tatmini ve yaşam doyumu ilişkisi
  1. Tez No: 472077
  2. Yazar: MELİH ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET Y. YAHYAGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu doktora çalışmasının temel amacı, Schwartz' ın Evrensel Değerler Teorisi (TUV) ve Fiske'nin İlişkisel Model Teorisi (RMT) ile İş Tatmini ve Yaşam Doyumu (SWL) arasındaki ilişki ağının Türk iş yaşamındaki yapısını ve etkileşimini incelemektir. Çalışmada aynı zamanda bireylerin yaşam tarzının ve iş tatmininin; evrensel değerler, ilişkisel modeller ve yaşam doyumu ilişkisinde 'düzenleyici değişken' olarak etkin olup, olmadığı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to understand the complex relationship between Schwartz's universal values (TUV), Fiske's relational model (RMT), job satisfaction and subjective well-being (SWL). The present study also aimed at exploring the assumed moderation effect of lifestyle between the relationships both universal values, relational models and satisfaction with life.