Sigortacılıkta risk ve kasko sigortası tercihi üzerine Aydın ili uygulaması
Risks in insuarence and Aydın province application on choosing comprehensive insuarence
  1. Tez No: 472194
  2. Yazar: SERKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT TOLGA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yatırımlara etkin kaynak sağlamak, ülkede yaratılan kaynakların arttırılması ve yaratılan bu kaynakların varlıklarını korunması işlevlerini yerine getiren sigorta sektörü ekonomik büyüme için büyük bir öneme sahiptir. Bu işlevlerin var olmadığı ekonomi büyüyemez ve oluşan çeşitli riskler sebebiyle zaman içinde kendini tüketir. Risk genel olarak kaybetme ihtimalini akla getirir, kimi zaman riskin gerçeklemesi sonucu olan kayıplar önemsenmeyebilir ve buna katlanılabilir. Bazen ise gerçekleşen bu riskler hayatı yıkıma götürebilecek kadar ağır olabilir, bu yüzden riskten olabildiğince kaçınmak gerekir. İnsanoğlu kazanma ihtimalini yükseltmek ve kaybetme riskini minimuma indirmeye çalışarak yaşamının sonuna kadar heyecan peşinde olurlar. İşte bu yüzden risk yönetimi kavramı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada öncelikle sigorta ve risk kavramı üzerinde durulmuş, sonrasında sigortalanabilir risklerin belirlenmesi, ölçülmesi ve fiyatlandırılması için yapılan çalışmalar üzerinde durulmuştur. Son olarak da kasko sigortası üzerinde durulmuş ve tercihi üzerine aydın ili uygulamasıyla analizlerine ve yorumlarına yer verilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sigorta, Risk Yönetimi, Kasko, Aydın İli
Özet (Çeviri)
Insurance sector which performing the effective sources to investments and protecting composed sources has a great economic growth. The economies which have not these functions can not develope and protect themselves from the increasing risks in the time. Despite the probability of losings, realized results of risks sometimes can be tolareted. But, the effects of these happened risks sometimes upset the life fairly. So that, we have to minimize the probability of the ventures. As a result of runing after excitement of earning more money and also decreasing the possibilties of the ventures, The Risk Management Consept has taken place. In this Project, firstly The Risk Management Consept and secondly defining, measuring and quoting the probability of the risks has gotten involved. Finally,it has been studied on choosing, analyzing and commending comprehensive insurance application in Aydın province. KEYWORDS: Insurance, Risk Management, Comprehensive Insurance, Aydin Province