A Three dimensional linear contact algorithm and sihulotin metal forming processes
Üç boyutlu doğrusal bir temas algoritması ve metal biçimlendirme işlemlerinin benzetimi
  1. Tez No: 47326
  2. Yazar: MURAT ŞAVKILIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERMAN A. TEKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
oz ÜÇ BOYUTLU DO?RUSAL BİR TEMAS ALGORİTMASI VE METAL BİÇİMLENDİRME İŞLEMLERİNİN BENZETİMİ Şavkılıoğlu, Murat Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. A. Erman Tekkaya Eylül 1995, 94 sayfa Bu tezde üç boyutlu doğrusal bir temas algoritması (projeksiyon metodu) ve bu algoritmanın uygulandığı, sonlu eleman yöntemi ile yazılmış büyük plastik genlemeler için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Rijit-plastik olan bünye denklemleri Levy- Mises tipindedir ve izotropik pekleşmeli v. Mises akma kuralı kullanılmıştır. Aynklaştırma, Markov un varyasyonel prensibinden yola çıkılarak yapılmıştır ve elde edilen doğrusal olmayan denklemler Jacobi ve Newton iterasyonlan ile çözülmüştür. Zaman integrasyonu Euler metodu ile yapılmıştır. Temas araması için, sistem hiyerarşilere ayrılmıştır. Bunlar, temas cisimleri (kalıplar ve iş parçası), temas yüzeyleri, temas segmanlan ve temas noktalandır. Kalıp yüzeyleri segman adı verilen üçgensel elemanlarla ayrıklaştınlmıştır. Arama verimliliği için, segmanlann bölgeleriglobal bölge, genişletilmiş bölge ve temas bölgesi olarak tanımlanmıştır. Kalıp yüzeylerine girme tesbit edildiğinde ilgili zaman aralığındaki zaman artırma değiştirilir. Temasa alınan noktalar kalıp üzerine alınıp sınır koşullan uygulanır. Metod, üç-boyutlu bazı yığma, bastırma, ileri ve geriye doğru ekstrüzyon örnekleri üzerinde gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Temas Algoritması, Sonlu Eleman Yöntemi, Metal Şekillendirme Benzetimi vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A THREE DIMENSIONAL LINEAR CONTACT ALGORITHM AND SIMULATION OF METAL FORMING PROCESSES Şavkılıoğlu, Murat M. S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr.-Ing. A. Erman Tekkaya September 1995, 94 pages In this thesis, a three dimensional linear contact algorithm (projection method) is developed together with a finite element code for large plastic deformations, in which the contact algorithm is implemented. The rigid-plastic constitutive equations of Levy-Mises type are used together with the isotropic v. Mises yield condition. Discretization is performed on the basis of Markov's variational principle and resulting non-linear equations are solved by Jacobi (direct) iteration and Newton iteration. Time integration is performed by using Euler scheme. For contact searching, the system is decomposed into hierarchies. These are contact bodies (dies and workpiece), contact surfaces, contact segments and contact nodes. Die surfaces are discretized by triangular facets called segments. For searching efficiency, mterritories of a segment are defined as global territory, expanded territory and contact territory. If penetration is detected, the time step is changed for that particular increment. Detected nodes for contact are projected onto die surfaces and boundary conditions are given explicitly. The method is demonstrated on some three- dimensional upsetting, forging, forward and backward extrusion problems. Keywords : Contact Algorithm, Finite Element Method, Metal Forming Simulation IV