Canlı vericili karaciğer naklinde GD-EOB-DTPA enjeksiyonu sonrası elde edilen dinamik karaciğer MRG: Karaciğerin fonksiyonel rezervi ile postoperatif komplikasyonların karşılaştırılması
Dynamic GD-EOB-DTPA enhanced liver MRI in living donor liver transplantation: Comparison of liver functional reserve and postoperative complications
  1. Tez No: 473749
  2. Yazar: MEHMET KOLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Gadolinyum-Ethoksibenzil-Dietilentriamin pentaasetik asit (Gd-EOB-DTPA) enjeksiyonu sonrası yapılan Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile karaciğer fonksiyonel rezervini ve transplantasyon sonrası komplikasyonların hepatosit fonksiyonu üzerinde etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalıĢmamız 30 karaciğer donörü ve bu dönörlerin 30 karaciğer alıcısı olmak üzere toplam 60 hasta içermekte olup donörlerin tümüne preoperatif dönemde, alıcıların tamamına ise postoperatif dönemde Gd-EOB-DTPA enjeksiyonu sonrası MRG incelemesi yapıldı. Ayrıca 11 alıcı hastasına preoperatif dönemde Gd-EOB-DTPA ile MRG incelemesi yapıldı. MRG görüntüleri iki ayrı radyolog tarafından bağımsız olarak değerlendirildi. Kantitatif MRG parametreleri olan karaciğer ortalama relative liver enhancement (RLE) değeri, biliyer sinyal değeri ve kalitatif MRG parametreleri olan karaciğer kontrastlanmasının vizüel değerlendirilmesi, biliyer sinyalin vizuel değerlendirilmesi elde edildi. Ayrıca alıcı hastalarının preoperatif dönemde Child-Pugh ve Model for End-stage Liver Disease (MELD) skorlaması ile postoperatif dönemde total bilirubin ve INR değerleri incelendi. MRG parametreleri, labaratuvar sonuçları ve skorlamalar istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to evaluate liver functional reserve and effect of post transplantation complications on hepatocyte functions with Gadolinium-Ethoxybenzyl-Diethylentriamine pentaacetic acid (Gd-EOB-DTPA) enhanced Magnetic Resonance Imaging (MRI). Material and Method: In this prospective study, we included total of 60 patients (30 liver donors and 30 recipients of this donors ). All donors were scanned with (Gd-EOB-DTPA) enhanced Magnetic Resonance Imaging (MRI) preoperatively and all recipients were scanned postoperatively. 11 of recipients were also scanned with (Gd-EOB-DTPA) enhanced Magnetic Resonance Imaging (MRI) preoperatively. MRI images were assessed by two radiologists independently. As quantitative MRI parameters mean liver relative liver enhancement (RLE) value, biliary signal value and as qualitative MRI parameters visual evaluation of liver enhancement, visual evaluation of biliary signal were used. Also recipients' preoperative Child-Pugh and Model for End-stage Liver Disease (MELD) scores and postoperative total biluribin and INR values were used. MRI parameters, laboratory results and scores were statistically evaluated.