KOAH alevlenmeli hastada cat skorlamasının acil servisten yatış kararına etkisinin değerlendirilmesi
The effect of cat scoring on admission decision of patients with copd exacerbation from emergency department
  1. Tez No: 473751
  2. Yazar: AYŞE KEÇECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tüm dünyada ve ülkemizde önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Hastalığın multisistemik yönleri mevcut olup spirometrik değerlendirme tek başına yetmemekte, hastaların yaşam kalitesini değerlendirme ön plana çıkmaktadır. Çalışmamızda, KOAH tanılı hastaların günlük aktivitelerinden nasıl etkilendiğini belirlemek ve akut atak sırasında CAT skorlamasıyla yaşam kalitesini değerlendirmek ve bunun hastaneye yatış ve taburculuğunda etkili olup olmadığını araştırma amaçlanmıştır. Çalışmamıza Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servisine 10.02.2017-10.05.2017 tarihleri arasında nefes darlığıyla başvurmuş KOAH tanılı 62 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalara atak sırasında ki yaşam kalitesini değerlendirme amaçlı CAT skorlaması uygulanmış, bunun hastaların hastaneye yatışına etkisini değerlendirme amaçlanmıştır. Araştırmamızda hastaların yaş ortalaması 65.1±7.1, ortalama 20 paket/yıl sigara içimi mevcut, tanı süresi ortancası 5 (min:1-max:25), USOT kullanım oranı %61.3 olup yıl içerisinde nefes darlığıyla acil servise başvuru sayısı ortalama 2 olarak kayıt edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların CAT skoru ortalaması 22.7 olarak bulunmuş ve %58.1'inin yatışı yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerde yatışı yapılan ve taburcu olan KOAH tanılı hastaların acil servise başvuru sayıları, tanı süreleri ve CAT skorlarının arasında anlamlı ilişki saptanmamış (p>0.005), CAT skorlamasının hastaneye yatışı etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a major cause of mortality and morbidity in Turkey and all over the world. As the disease has multisystemic components, spirometric assessment alone is not sufficient, and evaluation of the patients' life quality is more important. We aimed to determine how COPD patients are affected by their daily activities, to assess their life quality with CAT scoring during acute exacerbations and whether this effects hospitalization and discharge. We included 62 patients with COPD to our study, who were admitted to Emergency Department of Gazi University Medical Faculty Hospital, between 10.02.2017-10.05.2017, with shortness of breath. CAT scoring was performed to evaluate the life quality of the patients, and intended to assess the patient's adherence to hospital admission. In our study, the average age of patients was 65.1 ± 7.1, their mean smoking cessation is 20 packets / year, mean year since dagnosis was 5 (min: 1-max: 25) and LTOT usage rate was 61.3%. The mean CAT score of the patients was 22.7 and 58.1% of these patients were admitted. Including the COPD patients admitted and discharged from emergency department, there was no statistically significant relation between the number of emergency department admission, duration since diagnosis and CAT scores of patients (p> 0.005). CAT scoring does not affect hospitalization.