İskeletsel sınıf II açık kapanış ve derin kapanış anomalilerinin 'enlow eşdeğer analizi' ile değerlendirilmesi
Evaluation of skeletal class II open bite and deep bite malocclusions by using enlow's counterpart analysis
- Tez No: 496807
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER NİLÜFER DARENDELİLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çalışmamızın amacı, Enlow'un eşdeğer prensibine göre belirlenen fasiyal modülleri, yüksek açılı ve düşük açılı iskeletsel sınıf II bireylerde incelemek ve bu bireyleri iskeletsel sınıf I kontrol grubu bireylerle karşılaştırmaktır. Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvurmuş olan yüksek açılı ve düşük açılı sınıf II ve sınıf I toplam 270 bireyin lateral sefalometrik filmleri değerlendirilmiştir. Yüksek açılı, düşük açılı sınıf II ve optimum sınıf I bireyler; büyüme dönemi ve cinsiyet faktörleri açısından varyans analizi tekniği (ANOVA- Analysis of Variance) ve farklılık görülmesi durumunda Duncan çoklu karşılaştırma yöntemi ile değerlendirilmiştir. Yüksek açılı sınıf II bireylerde, posterior kraniyal kaide horizontal uzunluğu (SO hor) diğer iki gruba göre kısa kaydedilirken, anterior kraniyal kaide uzunluğu kontrol grubu ile benzerdir. Yüksek açılı sınıf II bireylerde posterior kraniyal kaide vertikal boyutları (SO-Ra vert) diğer iki gruba göre kısa kaydedilmiştir. Düşük açılı sınıf II grupta, posterior kraniyal kaide horizontal uzunluğu kontrol grubu ile benzer iken, anterior kraniyal kaide uzunluğu diğer iki gruba göre uzun kaydedilmiştir. Düşük açılı sınıf II grupta, anterior kraniyofasiyal kolon vertikal boyutları diğer iki gruba göre kısa kaydedilmiştir. Tüm gruplarda orta kraniyal fossa (SO hor) ile eşdeğeri olan ramus genişliğinin, anterior kraniyal kaide uzunluğu (UM hor) ile eşdeğeri olan maksiller iskelet uzunluğunun ilişkisinin, Enlow Eşdeğer Prensiplerini takip ettiği görülmüştür. Yüksek açılı sınıf II bireylerde posterior kraniyal kaide morfolojisine, düşük açılı sınıf II bireylerde anterior kraniyal kaide morfolojisine bağlı maksilla/mandibula ilişkisinden kaynaklı sınıf II morfolojisinin oluştuğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the facial modules determined according to Enlow's counterpart analysis in the high angle and low angle skeletal class II individuals and compare these individuals to the skeletal class I control group individually. In our study, lateral cephalometric films of 270 high angle and low angle class II and optimum class I patients in Gazi University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics were evaluated. High angle and low angle class II and optimum class I individuals were evaluated in terms of growth period and gender factors by Analysis of Variance (ANOVA) and Duncan Post-Hoc multiple comparison. Horizontal length of posterior craniofacial column was found to be statistically significantly short in the high angle group; horizontal length of anterior craniofacial column was found to be similar in high angle and control groups. Vertical length of the posterior craniofacial column (SO-Ra vert) was found to be statistically significantly short in the high angle group. In low angle individuals, while horizontal length of the posterior craniofacial column is similar with control group, horizontal length of the anterior craniofacial column is found to be statistically significantly longer. Vertical length of the anterior craniofacial column (SD vert, AM vert) is found to be statistically significantly shorter. In all groups, horizontal length of posterior craniofacial column-width of ramus, horizontal length of anterior craniofacial column-maxillary skeletal distance followed the principles of Enlow's counterparts. In high angle individuals class II morphology is caused by maxillomandibular relationship depending on posterior cranial morphology; in low angle individuals class II morphology is caused by maxillomandibular relationship depending on anterior cranial morphology.