İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on human resources management practices
  1. Tez No: 475601
  2. Yazar: AYSUN ŞEYDA DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA BEKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmasında; İnsan Kaynakları Yönetimi (iky), iky uygulamaları ve bu uygulamaların çalışan performansına katkısı incelenmiştir. Günümüzde“insan”işletmeler için en değerli kaynaktır. Bu kaynağın etkin bir şekilde yönetilmesi işletmeler için çok önemli hale gelmiştir. Etkin bir iky, işletmelere çeşitli katkılar sağlayacaktır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, işletmelerde iky uygulamalarının tespit edilmesi ve iky yöneticileri tarafından değerlendirilmesidir. Ayrıca bu amaç kapsamında iky uygulamalarının çalışan performansına katkısıyla ilgili görüşlerini almak da alt amaç olarak belirlenmiştir. Bu amaçla, konuyla ilgili Karadeniz Bölgesi - Samsun ilinde, 11 işletmenin personel/ik yetkilileriyle ile görüşülerek bir araştırma yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, personel/ik yetkilileri iky uygulamalarının çoğunu gerçekleştirdiklerini ve bu uygulamaların çalışan performansına olumlu yönde katkılarının olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study; Human Resources Management (hrm), hrm practices and the contribution of these practices to employee performance has been examined. Today“human”is the most valuable resource for the businesses. Efficient management of this resource has become very important. An efficient hrm will offer various contributions to businesses. One of these contributes is about to the increase in the employee performance. Because of this, the aim of this study is the hrm practices in businesses and revealing the contributions of these practices on employee performance. For this purpose, a research has conducted with the officials of stuff/hr of 11 businesses in the province of Samsun of the Black Sea region. According to study, stuff/hr officials stated that they apply the majority of hr practices and that practices have contributed positively to employee performance.