Improvement of food powder packaging process with Kaizen project
Kaizen projesi ile gıda toz paketleme sürecinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 475727
  2. Yazar: MAHMUT HİLMİ GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN ÖZDAĞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, İşletme, Food Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Rekabet koşullarının giderek zorlaşması ve müşterilerin yüksek kalite düşük maliyet beklentileri üreticileri, müşterinin farkına varamadığı değerleri yada müşterilere değer katmayan faaliyetleri hassasiyetle analiz etme gerekliliğini ve proses geliştirme çalışmalarına önem vermek zorunda bırakmıştır. Bu bağlamda günümüzde, dünyada prosesin iyileştirilmesinde ve değer yaratmayan faaliyetlerin proseste önlenmesinde yalın üretim ve istatistiksel proses kontrol sıkça başvurulan yöntemlerdendir. İstatistiksel kalite kontrolü, üreticilerin ve firmaların kalite hedeflerini tutturmaları ve kalite hedeflerini kontrol altına almakta kullanılan yöntemdirYalın üretim ise, müşteriyi odak noktasına yerleştirerek, maliyetleri ve israfı en alt noktaya çekmeyi, verimliliği arttırmayı ve kaliteli mamül üretip bunu sürdürmeyi amaçlayan bir yönetim felsefesidir. . Uygulama kısmında Dr. Oetker Firmasının Türkiye Fabrikasında, kakao paketleyen hattaki Proses 3 (P3) makinesinde paketlenen paketlerin limitlerin üzerinde gramajlanmasından dolayı oluşan üretim kayıplarını minimize etmek için P3 makinasındaki helezon dolum sistemlerinde helezon ve dolum haznelerinin dizaynı yapılmış bu dizaynın hesaplamaları gösterilmiştir. Çalışmanın sonunda toplam prosese giren kakao miktarını baz alarak yüzde 6,59 oranında paketleme esnasında meydana gelen kayıp ve israfın önüne geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Competition conditions are getting tougher. Customers expect products with higher quality and lower price from manufacturers. For that reason, manufacturers should give more importance to process development activities. To analyze the values that customers could not realize and the activities that do not add value to products and customers have become a necessity for manufacturers. In this context, Lean production and Statistical Quality Control are frequently used systems in the industry for the improvement of the process and the prevention of non-value creating activities. Statistical quality control method is used by manufacturers to control and meet quality objectives. Lean production is a management philosophy that aims to minimize costs and waste, increase productivity, and produce and maintain quality of goods by putting customers at the center. In addition to providing process improvement, the lean manufacturing techniques also aim to eliminate non-value-adding operations that the customer does not want to pay. In this thesis, to minimize the production losses due to the over-dosing in cocoa packaging operations made in the Process 3 (P3) powder packaging machines at Dr. Oetker Turkish Factory, the helical screw and hoppers were redesigned in the P3 machines. The calculations based on design are reported extensively. End results of this implementation are reported as a percentage of the total amount of cocoa entering in the process. The losses incurred in the production process are decreased. More formally, excess weight in filling food powder package is decreased by 6,59% of total input of cocoa powder after the redesign of the helical screw.