Çalışan kadınlarda cinsiyet rolleri ve meslek algısı (Güvenlik görevlileri örneği)
Gender roles and vocational perceptions in working women (Security officers case)
- Tez No: 475872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Güvenlik görevlisi olarak çalışan kadınlarda rol etkileşimi ve meslek algısının tespitine yönelik bu tez çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmada, toplumumuzda erkek mesleği olarak algılanan güvenlik görevlisi mesleğinde çalışan kadınların rol çatışmaları ve etkileşimlerine bağlı olarak cinsiyet rolleri ve bu bağlamda meslek algıları ele alınmıştır. Cinsiyete dayalı mesleki ayrımcılık temelinden yola çıkılarak, güvenlik sektöründeki kadın çalışanların yer aldığı bu çalışmada Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde gerçekleştirilen alan araştırmasının bulguları edinilen literatür bilgileri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, kapsamı, yöntem ve teknikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde statü ve rol kavramları tanımlanmıştır. Cinsel iş bölümü üzerinden kadın işi – erkek işi algısı açıklanmıştır. Bu çerçevede kadın güvenlik görevlilerinin rol etkileşimleri ve içinde bulundukları rol çatışmaları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise özel güvenlik mesleğine ilişkin temel kavramlar açıklanmıştır. Ve son noktada Türkiye'de ki özel güvenlik hizmetlerinin görünümü ortaya konulmuştur. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümünde ise kadın güvenlik görevlileri ile alan çalışmasında yapılan görüşmeler, tablolar halinde metinin anlamsal bütünlüğü göz önünde bulundurularak yazıya aktarılmıştır. Metne aktarılan görüşmeler kategorilere ayrılarak yeniden değerlendirilmiştir. Son bölümde elde edilen veriler çerçevesinde genel bir değerlendirme ve yorum yapılmıştır. Sahadan aldığımız veriler bize göstermiştir ki kadın güvenlik görevlilerinin meslek algıları rol etkileşimlerinden bağımsız değildir. Mesleki zorluklarının yanı sıra kadın olmaktan kaynaklı güçlüklerle karşılaşmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis; aim at working as security staff at the women role interaction and occupational perception which consists of four parts. In the study; it is investigated the working women as security staff of role interaction,role conflict and this regard occupational perception that security staff iş known as man profession in our society. This study investigates of working woman as security staff which is done on the basis of occupational discrimination gender linked with literature reviews in the Süleyman Demirel University. In this study's first part; it is given information about study's subject, purpose,significiance, scope,method and technicals. The study of second part, statute and role notions are defined. The perception of distaff-menfolk are explained by way of sexual division of labour. Within this scope; it is investigated the woman security staff of role interaction and role conflict. And the study of third part; it is explained private security profession of basic concept. The last of part in the study; it is done general consideration and comment by way of the results of obtained. The results of obtained are showed us that women security staff of occupational perceptions don't independent than role interaction. Apart from occupational difficulty, they (woman security staff ) face a difficulty because of being a woman.