Duygu- politika ilişkisi üzerine kavramsal bir inceleme
A conceptional research relation to emotion- policy
  1. Tez No: 476447
  2. Yazar: EZGİ GÜL CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Tarihsel olarak duygu- politika ilişkisinin günümüze kadar olan değişimi ele alınarak, belirleyici disiplinler ile olan ilişkisi ortaya konmuştur. Birey, politika alanına bir dizi süreçlerle dâhil olmaktadır. Mevcut olan sistem ve bu sistemin alt yapıları ile birey arasında üretilen, şekillenen ve ortaya konan, duygu dışa vurum tarzlarının politika alanında nasıl oluştuğu ve bu alana nasıl dâhil edildiği ele alınmıştır. Bu süreçler belirleyici olmakla birlikte, günlük pratikleri aşan bir özelliği de içinde barındırmaktadır. Dolayısıyla bireyin geçmiş deneyimleri ve etkileşimleri, şimdi ve gelecek arasında birbirini tetikleyici bir köprü işlevi görmektedir. Bireyin, kendilik kimliği ve sosyal kimliği arasındaki ilişkiler de bu doğrultuda önemli olmaktadır. İstek ve tercihlerimizde, hareket ettirici neden olarak ele alınan duygular alternatifler üzerinden yönelimsel bir özellik sergilerler. Duyguların bu özelliği, iktidar ve politikalar vasıtasıyla yönlendirilebilmekte ve ortaya çıkarılmakta kullanılmaktadır. Kendilik bilinci ve dış dünya algısının sentezinde bulunan birey, klişeler vasıtasıyla ideolojiler içinde sürüklenmektedir. Duygu ve politika ilişkisi, toplumsal kurum ve cinsiyet, eğitim, kültür ve değerler, ırksal özellikler gibi birçok verinin etkilerine açık olarak değişmekte ve her dönemin kendine ait fikir ve özellikleri çerçevesinde farklılaşmaktadır. Aydınlanma sonrası nesnel aklın yerini alan öznel aklın işlevselliği sayesinde, rasyonel kullanım alanlarını oluşturan kapsayıcı kodların da araçsallaşarak içinin boşaltılması sonucunda tepki ve davranışlar giderek otomatikleşmekte ve değersiz olarak görülmektedir. Gerçeklikler karşısında birey, huzur ve özlem arayışı içinde sürekli kendi içsel alanına hapsolmaktadır. Duygu- politika ilişkisinde bu süreçler ve bu süreçlerin ortaya çıkardığı birey ele alınarak, tarihsel bir zeminde duygu ve politika kavram ve sorununa odaklanılmış, duygu- politika arasındaki ilişki kodları ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Historically, considering the daily change of emotion-policy relation; The relationship with decisive disciplines has been revealed. The individual is involved in a range of processes in the policy area. The existing system and the ways in which the emotional outsourcing styles that are produced, shaped and presented between the sub-structures of this system and the individual are formed in the policy field and how they are included in the field are discussed. These processes, while being determinative, also include a feature that transcends everyday practices. Thus, the past experiences and interactions of the individual serve as a triggering bridge between now and the future. Relations between the individual, self identity and social identity are also important in this direction. In our wishes and preferences, they exhibit an orientational characteristic through the emotional alternatives considered as motivating reasons. This feature of emotions is used to be guided and revealed through power and politics. The individual in the synthesis of the self-conscious and the outer-world perception is being driven into ideologies through stereotypes. Emotional and political relations are changing to the effects of many variables such as social institution and gender, education, culture and values, racial characteristics, and differentiate in each period according to their own ideas and characteristics. Reaction and behavior are becoming increasingly automated and worthless as a result of instrumentalization of the container codes that constitute the rational use areas, thanks to the functional function of the subjective mind that takes place after the enlightenment. In the face of realities, the individual is constantly trapped in his own inner sphere in search of peace and longing. It is aimed to reveal the relationship codes between emotion and politics, focusing on emotion and policy concept and problem in a historical space, by considering these processes and the individuals that these processes reveal in emotion-policy relation.