Abusive supervision and organizational engagement: Moderating effect of psychological capital
İstismarcı yönetici ve kuruma cezbolma: Psikolojik sermayenin şartlı değişken etkisi
  1. Tez No: 476860
  2. Yazar: KEVSER BAHAR MERİÇ ATAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE NURDAN ÖZARALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma istismarcı yönetici davranışı ve kuruma cezbolma arasındaki ilişkiyi psikolojik sermayeyi şartlı değişken olarak ele alıp açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırmaya özel sektöre bağlı finansal hizmet ve üretim faaliyet alanlarından 309 beyaz yakalı çalışan katılmıştır. Hipotezler hiyerarşik regresyon analizleri ile test edilmiştir. Hiyerarşik regresyon analizleri istismarcı yönetici davranışı ve kuruma cezbolma arasındaki ilişkinin anlamlı ve negatif olduğunu göstermiştir. Ayrıca, psikolojik sermaye, istismarcı yönetici davranışı ve kuruma cezbolma arasında şartlı değişken etkisi göstermiştir. İstismarcı yönetici davranışı ve kuruma cezbolma arasındaki negatif ilişki çalışanın psikolojik sermayesinin daha yüksek olması durumunda daha zayıftır. Demografik değişkenler, bağımsız gruplar t-testleri ve tek yönlü ANOVA ile test edilmiştir. Son olarak, bulgular, teorik ve pratik uygulamalar, sınırlamalar ve öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between abusive supervision and organizational engagement while investigating the moderating effect of psychological capital. A total of 309 white-collar employees from the financial service and production business fields from the private sector participated in the study. The hypotheses were tested through hierarchical regression analyses. The hierarchical regression analyses showed that abusive supervision was negatively significantly related to organizational engagement. Furthermore, psychological capital moderated the relationship between abusive supervision and organizational engagement. The negative relationship between abusive supervision and the organizational engagement was weaker when employee psychological capital was higher. Demographic variables were tested through independent samples t-tests, and one-way ANOVAs. Finally, the findings, theoretical and practical implications, limitations, and suggestions were discussed.