Sağlık çalışanının güvenliği ve kaygı düzeylerine etkisi
Effects of health worker's safety and anxiety levels
  1. Tez No: 477440
  2. Yazar: SELDA EKTİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları dünyadaki tüm çalışanların sağlığını tehdit etmektedir. İş sağlığı ve güvenliği bakımından önemli riskler taşıyan çalışma alanlarından biri de sağlık hizmetleridir. Sağlık hizmetlerinin birçok alanında özellikle de hastanelerde çalışanlar, sağlıklarını olumsuz yönde etkileyen biyolojik, kimyasal, fiziksel, ve psikososyal risklerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Ülkemizde sağlık çalışanlarının maruz kaldığı iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle meydana gelen ekonomik ve sosyal kayıplar çalışanı, ailesini ve devleti olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlık çalışanlarının en fazla maruz kaldığı iş kazaları çarpma, düşme, kesici alet yaralanmaları ve şiddete maruz kalmadır. Hastane koşullarında enfeksiyonlara, kimyasal maddelere, radyasyona, biyolojik etmenlere, cilt problemlerine, strese bağlı olarak meslek hastalığı riskleri ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının güvenliği, çalışma ortamı kaynaklı risk ve tehlikeler ile bunların çalışanlar üzerindeki kaygı düzeylerine etkilerinin neler oluşturacağı incelemektedir. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan bu çalışmanın evrenini Haziran- Temmuz 2016 tarihleri arasında Mardin ili Kızıltepe ilçesi devlet hastanesinde çalışmakta 200 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Evrenin tümü araştırma kapsamına alınmış fakat 175 kişiye ulaşılmıştır. Bunlardan alınan doğru veriler 154 adettir. Araştırmanın verileri katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, çalışma ortamı kaynaklı risk ve tehlikeler ölçeği, sağlık çalışanı güvenliği ölçeği ve beck anksiyete ölçeği sorulardan oluşan anketin katılımcılara uygulanmasıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Work accidents and occupational diseases threaten the health of all employees in the world. Health services are one of the areas of work that pose significant risks to health and safety. In many areas of health care, especially those working in hospitals, they face the biological, chemical, physical, ergonomic and psychosocial risks that affect their health negatively. The economic and social loss workers who are suffering from work accidents and occupational diseases that are exposed to the health workers in our country are affecting the family and the government negatively. Work accidents that health workers are most exposed to are impact, fall, cutter injuries and violence. They are exposed to occupational disease risks due to infection, chemical substances, radiation, biological agents, skin problems, and diseases in hospital conditions. This study examines the safety of health workers, what are the implications of working environment- related risks and hazards and their level of anxiety over employees. The cross-sectional and descriptive type of this study is composed of 200 health workers working in the state hospital of Kızıltepe district of Mardin between June-July 2016. The entire universe was included in the study but reached 175 people. The correct number of these is 154. Survey data were obtained from participants' socio- demographic characteristics, work- related risk and hazard scales, health worker safety score, and beck anxiety questionnaire