Sürdürülebilir ekonomik büyüme ve nitelikli emek: PISA sınavları üzerine bir değerlendirme
Sustainable economic growth and skilled labour: An assessment of PISA exams
  1. Tez No: 477557
  2. Yazar: ÖZGE DURMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEKİP YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İktisadın üzerinde durduğu en önemli konulardan birisi olan uzun dönemde sürdürülebilir ekonomik büyüme ve eğitim arasındaki ilişki, iktisadi büyüme literatüründe son yıllarda yoğun olarak incelenen konular arasında gelmektedir. Eğitimin/beşerî sermayenin sürdürülebilir ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin incelendiği teorik ve uygulamalı çalışmalar ve gözlemler, PISA sınavı gibi ülkelerin eğitim sistemlerinin kalitesini/niteliğini ölçen uluslararası test sınavlarında başarılı puanlar alan ülkelerin aynı zamanda başarılı ekonomik performansa sahip olduklarını göstermektedir. Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu bir başka husus ise, PISA sınavlarında başarılı olan ülkelerin eğitim sistemlerinin, özellikle, öğretmen adaylarının seçimi ve öğretmenlerin eğitimi, öğretmenler arasında işbirlikçi ve paylaşımcı çalışma ortamlarının sağlanması, öğretmen ücretlerinin ülkelerin ortalama ücretinin üstünde olması gibi ortak bazı özelliklere sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between long-term sustainable economic growth and education, which is one of the most important issues on economics, is among the topics that have been intensively studied in recent years in the literature of economic growth. The theoretical and practical studies and observations on the effects of education / human capital on sustainable economic growth show that countries that have achieved successful marks in international test exams measuring the qualifications of countries' education systems, such as the PISA exam, also have successful economic performance. Another issue determined by the studies made, shows that the education systems of the countries that succeeded in the PISA exam have some common features such as the selection of the teacher candidates and the education of the teachers, the cooperative and sharing working environment among the teachers, the teacher fees being higher than the average wage of the countries.