İş gücü verimliliğini etkileyen faktörler: Erzurum Devlet Hastanelerinde çalışan doktorlar üzerine bir uygulama
Factors affecting labor productivity: An application on doctors working in Erzurum State Hospitals
  1. Tez No: 479421
  2. Yazar: AHSEN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Performing and Visual Arts, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İş gücü verimliliği son yıllarda“çok çalışma”kavramının yerini almış bir konudur. Özellikle iş yoğunluğu, stresi çok olan ve insan hayatı söz konusu olması dolayısıyla yüksek riskler taşıyan sağlık sektörü, iş gücünün verimli olmasına en çok ihtiyaç duyulan bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık hizmetleri içerisinde en büyük hacim kuşkusuz devlet hastanelerine aittir. Devlet hastanelerinde işgücünün önemli bir kısmını oluşturan doktorlar, hastanelerin ve dolayısıyla ülkenin gelişmişlik oranını göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Erzurum devlet hastanelerinde çalışan doktorların iş gücü verimliliğini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Bu amaçla, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi, Bölge Eğitim & Araştırma Hastanesi ve Palandöken Hastanesi'nde çalışan 276 doktora bir anket uygulanmıştır. Doktorların verdikleri cevaplara; tanımlayıcı istatistikler, ortalamaların analizi yöntemi, ki-kare testi, ikili (binary) lojistik regresyon analizi ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Bunlara göre, doktorların verimliliği“hastanedeki çalışma yılı”,“meslektaşlarla arada bulunan güven, dayanışma ve işbirliği”ile“şehirdeki özel hastaneler hakkında bilgi sahibi olmak”la ilişki çıkmıştır. Ayrıca doktorların verimliliğinin en fazla fiziksel faktörlerden, en az ise kurumsal faktörlerden etkilendiği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Labour productivity has been the subject of“hard work”in recent years. Especially the health sector, which has a lot of workload, stress, and high risk due to the human life, is a field that is most needed for the workforce to be productive. Undoubtedly, the greatest volume of health services belongs to state hospitals. In state hospitals, the percentage of development of doctors, hospitals and therefore the country constitutes a significant part of the workforce. The aim of this study is to determine the factors affecting the workforce productivity of doctors working in Erzurum state hospitals. For this purpose, a questionnaire was applied to 276 doctorates working at Atatürk University Research Hospital, Regional Training & Research Hospital and Palandöken Hospital. The answers given by the doctors; descriptive statistics, averaging methods, chi-square test, binary logistic regression analysis and correlation analysis were applied. According to them, the productivity of doctors is related to“the years of work in the hospital”,“the trust, solidarity and cooperation with colleagues”and“having information about private hospitals in the city”. In addition, the result is that doctors' productivity is most affected by physical factors, and at least by institutional factors.