Application of dither and obserber based state feedbacks in the control of chaotic systems
Kıpırtılandırmanın ve gözleyici tabanlı durum geribeslemesininkaotik sistemlerin kontrolünde uygulaması
- Tez No: 47971
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER MORGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET KIPIRTILANDIRMANIN VE GÖZLEYİCİ TABANLI DURUM GERİBESLEMESİNİN KAOTİK SİSTEMLERİN KONTROLÜNDE UYGULAMASI Umut Ersoy Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ömer Morgül Ağustos 1996 Bu tezin ilk bölümünde kıpırtının (dither) kaotik sistemlerin kontrolünde uygulanması anlatılmıştır. Kıpırtı (dither), bundan önce literatürde, doğrusal olmayan sistemlerin etkili bir biçimde değiştirilmesi konusunda incelenmiş, yüksek frekanslı periyodik bir sinyaldir. Burada anlatılan teknik, başlıca Lur'e formdaki sistemlere uygulanabilir ve Genesio ve Tesi tarafından önesürülmüş bir varsayıma dayanmaktadır. ikinci bölümde, durum geribeslemesinin kaotik sistemlerin kontrolünde uygulanması anlatılmıştır. Sistemin bilinmeyen durumları, doğrusal olmayan tüm-durum gözleyicileri ile elde edilmiş, kontrol stratejisi ise yine hem bahsi geçen varsayıma, hem de çatallanma (bifurcation) şemalarına dayandırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kaotik hareketler, tanımlayıcı fonsiyon analizi, kıpırtı (dither), gözleyiciler, durum geribeslemesi, çatallanma şemaları. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATION OF DITHER AND OBSERVER BASED STATE FEEDBACK IN THE CONTROL OF CHAOTIC SYSTEMS Umut Ersoy M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Omer Morgiil August 1996 In the first part of this thesis, the application of dither for controlling chaotic systems is presented. Dither is a high frequency periodic signal that has been examined in the literature before, for changing nonlinear systems effectively. The presented technique is based on a conjecture proposed by Genesio and Tesi and is mainly applicable to systems in Lure form. In the second part, the application of state feedback is presented. Unknown states of the system are constructed by using nonlinear full-state observers. The control strategy is mainly based on the mentioned conjecture and also on bifurcation diagrams. Keywords : Chaotic dynamics, describing function analysis, dither, ob servers, state feedback, bifurcation diagrams. in