Farklı protetik tedavilerin anksiyete ve ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of different prosthetic treatments on anxiety and quality of life related to oral health
- Tez No: 481005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMEL AYYILDIZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızda, diş destekli sabit bölümlü protez (DDSBP), implant destekli sabit bölümlü protez (İDSBP) ve hareketli bölümlü protez (HBP) tedavilerinin ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesi (OHRQoL) ve anksiyete üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı'na başvuran ve posterior bölgede en az bir diş eksikliği olan İDSBP (n=50), DDSBP (n=50) veya HBP (n=50) endikasyonu konulan hastalar çalışmamıza dahil edilmiştir. Kontrol grubu ise Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı'na herhangi bir şikâyet ile başvuran, diş eksikliği bulunmayan hastalardan oluşmaktadır. Çalışma grubuna tedaviye başlamadan önce ve protez tesliminden 3 hafta sonra STAI-I, STAI-II, MDAS ve OHIP-14 ölçekleri uygulanmıştır. Aynı ölçekler kontrol grubuna da uygulanmıştır. Verilerin analizinde Shapiro Wilk's', Kruskal Wallis-H testi, Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır. p< 0,05 için sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmada tüm protetik tedavi yaklaşımlarında dental anksiyetenin düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. HBP hastalarının tedavi öncesi ve sonrası ağız sağlığı ile ilgili yaşam kaliteleri diğer tedavi gruplarına göre daha düşük çıkmıştır. İDSBP hastalarının yaşam kalitesi tedavi öncesi ve sonrası arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak buna rağmen İDSBP grubunda, kontrol grubu hastalarından daha düşük OHIP-14 değerleri elde edilmiştir (İDSBP: 24,92, Kontrol Grubu: 26,42) Çalışmamız sonucunda her üç protetik tedavi seçeneğinin hastaların OHRQoL üzerinde olumlu etkileri olduğu sonucu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, tooth supported fixed partial denture (TSFPD), implant supported fixed partial denture (ISFPD) and removable partial denture (RPD)'s effects on oral health related quality of life (OHRQoL) and anxiety were investigated Patients who referred to the Department of Prosthodontics in Health Sciences University, Faculty of Dentistry with at least one missing tooth in the posterior region with an indication of ISFPD (n = 50), TSFPD (n = 50) or RPD (n = 50) were included in the study Control group was composed of patients who reffered to the Department of Oral and Maxillofacial Radiology in Health Sciences University, Faculty of Dentistry with any complaints but not missing teeth. STAI-I, STAI-II, MDAS and OHIP-14 scales were administered to the study group before the treatment and 3 weeks after delivery of the denture. The same scales were also applied to the control group. The data were analyzed using Shapiro Wilk's, Kruskal Wallis-H, Post-Hoc Multiple Comparison test and Wilcoxon test.