Kur'an'ı Kerim'deki tehdit ayetlerinin din eğitimi açısından tahlili
The analysis of the threatening verses in the Qur'an in terms of religious education
  1. Tez No: 481132
  2. Yazar: SEYFULLAH ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İslam dininin temel kaynağı olan Kur'an'ı Kerim'de, din eğitimine kaynaklık eden birçok ayet mevcuttur. Bunlar arasından özellikle tehdit içeren-leri saptamak ve din eğitim programlarında anlayış ve uyarlanış bağlamında söz konusu ayetlerin etkisini ortaya koymak ana hatlarıyla tezimizin konusu olacaktır. İslam toplumlarında nitelikli birey yetişmesini öngören tüm eğitim ve öğretim uygulamalarının özünde Kur'an ayetlerinin etkisini görmek mümkün-dür. Bundan dolayıdır ki hemen hemen tüm İslam devletleri, toplumsal menfa-atlerinin devamı için elzem olan akli, bedeni ve ruhi olgunluğa erişmiş fertlerin oluşumunda ilgili ayetlerden azami ölçüde faydalanmıştır. Bu çerçevede, günümüzde var olan din eğitimi anlayış ve uygulamala-rına hem teorik hem de pratik açıdan olumlu bir katkı sunmaya çalışmak, tezi-mizin amacı olacaktır.
Özet (Çeviri)
There are many verses in the Qur'an, the main source of Islamic religion, which are still accepted and known as the source of religious education. Among them, to identify those particularly involves threatening, and to exp-ress the effect of such verses in the context of understanding and adaptation in religious education programs, will be the subject of our thesis. It is possible to see the influence of the Qur'anic verses in the essence of all education and training practices that envisage the development of qualified individuals in Islamic societies. That is why almost all Islamic states have be-nefited to the greatest extent from the relevant verses in the formation of the members who have acquired the mental, physical and spirituality which is es-sential for the continuity of their social interests. In this frame, our thesis will be to try to offer a positive contribution both to the theoretical and practical aspects of the understanding and practice of religious education which exists today.