Sürdürülebilir kentler ve topluluklar - kamerun'un bamendakentsel bölgesi çalışması
Sustainable cities and communities: Case study of the bamenda city area in cameroon
- Tez No: 481161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Geçmişte, kentlerin ve toplulukların gelişimi ve değişimi kentsel tartışmaların çoğunun odak noktası olurdu. Fakat son zamanlarda, sürdürülebilirlik fikrine doğru yavaş yavaş bir yönelim başlamıştır, öyle ki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, sürdürülebilir gelişim amaçlarına sürdürülebilir kentleri ve toplulukları eklemiştir. Bu yönelimin nedenleri geçtiğimiz on yılda kent nüfusundaki artış, gecekondu mahallerindeki artış ve aynı zamanda çevresel bozulmada artıştır. Bunlar nedeniyle, çoğu ülke, bu sorunları çözmek amacıyla gökdelen kentler kurmuşlardır, fakat bu çözüm de başarısız olmuş gibi görünmektedir. Aslında kentler, tüm toplumun ya da ülkenin sosyo-kültürel, ekonomik ve ekolojik durumunu kalkındırmada büyük bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, bir kent inşa ederken, yukarıdaki üç etmen ve gelecek nesillerin çıkarları da hesaba katılmalıdır. Fakat, bu araştırma giriş ifadeleriyle başlamakta ve kentlere ilişkin küresel ve yerel olarak farklı fikirler ortaya koymaktadır.Bir kenti ya da topluluğu sürdürülebilir kılarken uygulanabilecek mantıklı görüşler oraya koyarak devam etmektedir. Dahası, Bamenda kentinin gelişim ve değişim tarihini, alan ve yerel yönetim açısından sunmaktadır. Bu bağlamda, göç, sömürgecilik ve Bamenda'nın mevcut alansal dağılımının en önemli etkilerinden biri olan çarpık kentleşme gibi yönleri ele almaktadır. Bununla beraber, bu araştırma daha da ileri gidip sahada toplanan istatistik bilgiler ışığında Bamenda kentinin sürdürülebilirlik seviyesini belirlemektedir. Son olarak, Bamenda kenti için tavsiyeler ve hem Kamerun'da hem de dünya nasıl daha iyi sürdürülebilir kentler oluşturabileceğimiz hakkında ifadeler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the past, the growth and transformation of cities and communities used to be the paramount point of focus in most urban debates. But in recent times, there has been this gradual shift into the idea of sustainability - such that the United Nations General Assembly included sustainable cities and communities as one of the sustainable development goals. The rise in focus towards this direction, results from the rise in urban population over the past decades, rise in city slums as well as a rise in environmental degradation in cities. Due to these, most states have resulted into erecting skyscraper cities with aim to solve these problems, but this seems to be failing. Actually, cities play a very major role towards uplifting the sociocultural, economic and ecological wellbeing of the entire society or state. In this regard, the above three factors and the interest of the future generation needs to be considered in the creation of cities. However, this study opens up with introductory statements, and puts forth other ideas with regards to cities both globally and locally. It continues by bringing out reasonable views that can be applied in sustaining a city or community. And furthermore presents the growth and transformation history of the Bamenda city with regards to space, and local administration. In this length, it takes into consideration aspects like: migration, colonialism as well as urban sprawl which happens to be the key triggering factors of Bamenda's current spatial distribution. Nonetheless, this study goes ahead to ascertain the sustainability level of the Bamenda city with the aid of statistical information collected from the field. Finally, it ends up with recommendations for the city of Bamenda and other enriching lessons for theory and practice on how to improve the creation of sustainable cities both in Cameroon and in other countries across the world.