Explaining the factors associated with the likelihood of academic resilience in science and mathematics literacies in PISA 2012
Yılmazlık gösteren öğrencilerin PISA 2012'deki fen ve matematik okuryazarlık başarı farklarına neden olabilecek faktörlerin açıklanması
- Tez No: 481220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de sosyoekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilerin fen ve matematik okuryazarlık alanlarında başarılarını etkileyen okul ve öğretmenle ilgili faktörleri incelemektir. Bir kümeleme yöntemi kullanılarak, fen ve matematik okuryazarlılı ile okul ve öğretmenle ilgili faktörleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırmak hedeflemiştir. Örneklem, 1200 düşük sosyo ekonomik düzeyli öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrencilerin okula ve okuldaki öğrenmeye karşı tutumları, öğretmenleriyle olan ilişkileri ve okula karşı aidiyet hislerini belirlemek amacıyla PISA 2012 çalışmasının yedi altboyutunda toplam 38 maddeye verdikleri cevaplar kullanılmıştır. Analiz sonuçları, seçilen maddelerin bazılarının dezavantajlı öğrencilerin düşük başarı yada yılmazlık göstermesinde etkili olabileceğini göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları dezavantajlı bir sosyoekonomik düzeyden gelen öğrencilerin yılmazlığını artıracak eğitim politikaları planlamaya ışık tutacak bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated teacher- and school-related factors which affect science and mathematics achievement of the students who have a socio-economically disadvantaged background in Turkey. A segmentation method was used to find the relationship between teacher-and school-related factors and academic achievement in science and mathematics literacies. The sample consisted of 1200 low-SES students. Seven dimensions of PISA 2012 student questionnaire including 38 items were used to determine the students' attitudes towards learning activities and their outcomes in school, perceptions of the students for the student-teacher relationship, sense of belonging to school. The analysis showed that being a resilient student or a low-achiever could be explained with investigating some of these items. The study results provide an insight into designing educational policies to enhance resilience of socio-economically disadvantaged students.