Ortaokul fen bilimleri dersi 6.sınıf öğretim programı vücudumuzdaki sistemler teması bakımından değerlendirilmesi: Konya il merkezi örneği
Evaluation of the science subject for 6th grade curriculum in middle school in terms of the systems in our body: Konya sample
  1. Tez No: 481277
  2. Yazar: ÖMER ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇARDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu Çalışma Konya'nın Meram, Karatay, Selçuklu' da ki merkez ilçeleri ortaokullarında gerçekleştirilen öğretim faaliyetleri ile Fen Bilimleri öğretim programında yer alan“Canlılar ve Hayat”öğrenme alanına ait 6. sınıf“Vücudumuzda Sistemler”teması bakımından değerlendirme yapılmıştır. Karma araştırma modeli uygulanan çalışmanın nicel boyutunda; Fen Bilimleri öğretim programında 6.sınıf Vücudumuzdaki Sistemler ünitesinde yer alan kazanımları ölçmek amacıyla başarı testleri uygulanmıştır. Bu başarı testleri Konya'nın Meram, Karatay ve Selçuklu' da merkez ilçeleri devlet ve özel ortaokullarında öğrenim görmekte olan 6. sınıftan 5311 öğrenciye uygulanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda öğrencilerin testlerdeki soruları doğru cevaplama oranı %49 bulunmuştur. Çalışmanın nitel boyutunda ise bu başarısızlığın nedenleriyle alakalı fen bilimleri öğretmenleri, 6. sınıf öğrencileri ve akademisyenlerle görüşmeler yapılmıştır. Sonuç olarak; • ünitede yer alan kazanımlar sayı olarak azaltılmış olsa da, içerik ve konu yükü açısından fazlalığı, • öğrencilerin yaş grupları ve içersinde bulundukları bilişsel gelişim düzeyleri göz önüne alındığında ünitede de fazla sayıda soyut kavram olduğundan; soyut olan kavramlar üniteden çıkarılması veya üst sınıflara aktarılması gerektiği • öğretmenlerin kazanımların tamamını vermek için süre yetemediğinden etkinlikleri tam olarak gerçekleştiremediği, bu nedenle öğrenilenlerin günlük hayata aktarılamaması, • üniversitede öğretmen adaylarına verilen eğitimin niteliğinin artırılması, • okulların laboratuar ve araç-gereç eksikliği, • ders kitaplarının günlük hayatla örneklendirilememesi ve ders kitaplarındaki kavram yanılgıları • öğrencilerin dikkat ve okuma alışkanlıklarındaki eksikler nedeniyle okuduğunu kavrayamama güçlükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was evaluated in terms of the subject of“Systems in our body”which is the 6th grade unit belonging to the“Livings and Life”learning field in the science curriculum. The study was conducted in middle schools located in the central districts of Konya (Meram, Karatay, and Selçuklu). In the quantitative dimension of the study applied to the mixed research model; Achievement tests have been applied to measure the achievements in the“Systems in our Body”Unit of science curriculum in the 6th grade. These success tests were applied to 5311 students in 6th grade, who are studying in Konya, Meram, Karatay and Selçuklu state and private secondary schools.As a result of the study, 49% of the students answered correctly the questions in the tests.In the qualitative aspect of the study, interviews were conducted with science teachers, 6th grade students and academicians to observe the causes of this failure. As a result; • Although the achievements in the units have been reduced in number, they are more in terms of content and subject, • Considering that there are too many abstract concepts in the unit when considering the age groups of students and their cognitive development levels; abstract concepts need to be removed from the unit or transferred to upper classes, • Teachers cannot perform the activities exactly bacause they don't have enough time for giving gains to students, so the learnings cannot be conveyed daily life. • The quality of education given to prospective teachers in the university should be increased, • Lack of laboratories and equipment of schools, • The inability to sample textbooks with daily life and misconceptions in textbooks • Difficulties in understanding the students' reading due to lack of attention and reading habits have been identified.