Examination of topic-specific nature of pedagogical content knowledge: a case of science teacher of gifted students
Bir fen öğretmeninin pedagojik alan bilgisinin konuya özgü doğasının incelenmesi; üstün yetenekli öğrencilerin öğretmeninin durumu
  1. Tez No: 481491
  2. Yazar: BURAK ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışmanın amaçları, üstün yetenekli öğrencilerin fen bilimlileri öğretmenin pedagojik alan bilgisinin (PAB) konuya özgü doğasını tüm bileşenleriyle incelemek ve öğretmenin kullandığı PAB bileşenlerinin etkileşimlerini incelemektir. Çalışmada tekli durum (case study) çalışması kullanılmıştır. Bu kapsamda çalışmaya, özel bir okulda ortaokul 7. sınıf üstün yetenekli öğrencilerin öğretmeni olarak görev yapan bir fen bilimleri öğretmeni katılmıştır. Bu öğretmenin pedagojisi hakkında bilgi elde etmek için onun, üç fizik konusundaki“iş-enerji, basit makineler ve sürtünme kuvveti”öğretimi gözlemlenmiştir. Bu gözlem ile bağlantılı olarak çalışmanın verileri kart gruplama aktiviteleri, içerik gösterimi (CoRe), yarı yapılandırılmış görüşmeler, sınıf gözlemleri ve gözlem notları ile toplanmıştır. Bu verilerden elde edilen sonuçlar, öğretmenin çoklu fen öğretimi oryantasyonuna ve gelişmiş bir ortaokul program bilgisine sahip olduğunu göstermiştir. Buna göre öğretmen, ilgili programı hem planlama hem de konuların öğretimi sırasında etkili bir şekilde kullanmaktadır. Öğretmen, öğrenci bilgisi açısından ele alındığında ise üstün yetenekli öğrencilerin karakteristik özelliklerinden dolayı zenginleştirilmiş etkinliklere ihtiyaç duydukları ve bu ihtiyaçların öğretmenin hem planlama hem de öğretimini etkilediği görülmüştür. Bu bulgulara ek olarak, öğretmen tarafından konuya özgü öğretim stratejilerine sıklıkla başvurulmakla birlikte soru-cevap ve gözlemler gibi informal; dönem sonu sınavları, açık uçlu ve çoktan seçmeli testler gibi formal değerlendirme yöntemleri kullanılmaktadır. Son olarak, öğretmenin pedagojik alan bilgisi bileşenlerinin etkileşimi incelendiğinde, hem planlama hem de uygulama haritalarının birbirinden farklı ve konu tabanlı bir karakteristiğe sahip olduğu görülmüştür. Çalışmanın bulguları genel olarak değerlendirildiğinde, öğretmenin ilgili konuları hem planlama hem de uygulama bilgilerinin, üstün yetenekli öğrencilerin karakteristik özelliklerinden etkilendiği ve bu özelliklerin bilgisi ile zenginleştirilmiş aktiviteler bilgisinin, öğretmenin öğretimini şekillendirdiği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to investigate the topic-specific pedagogical content knowledge (PCK) of a science teacher working with gifted students, and to investigate the interaction of the teacher's PCK components. Single case study methodology in qualitative nature was utilized, and the case was comprised of a middle school science teacher who worked in a private school including 7th grade gifted students. Three physics topics; work and energy, simple machines, and friction force were selected to gain rich information about the participant teacher's teaching through in a long term observation. The data were collected through card-sorting activities, CoRe (Content Representation), semi-structured interviews, classroom observations, and field notes. The study results showed that the teacher had multiple science teaching orientations about science teaching and learning. She had also strong knowledge of curriculum and used science curriculum effectively while designing and applying related topics. As regarding knowledge of learner, her teaching was affected by characteristics of gifted students leading the teacher to design and apply enrichment activities. Moreover, topic-specific instructional strategies were often employed while teaching related topics. The teacher's knowledge of assessment included informal strategies such as questioning and monitoring, and formal assessment such as quizzes, multiple choices tests, and exams at the end of the unit. Finally, as regarding the interaction of teacher's PCK components, the planning and practicing maps had different characteristics and they had topic-specific in nature. The teacher knowledge about the characteristics of gifted students and enrichment curriculum shaped and influenced her planning and teaching related topics.