Investigating the association between liquidity and profitability: a case study on companies operating in the retail sector listed at Borsa İstanbul
Likidite ve karlılık arasındaki ilişkinin araştırılması: Borsa İstanbul'da işlem gören perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketler üzerinde bir örnek çalışma
  1. Tez No: 532609
  2. Yazar: HALİME KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN TANSEL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Modern finans teorisinin temel amaçlarından birisi işletme ortaklarının refah düzeyini arttırmaktır. Bu amaca ancak işletmenin piyasa değerinin bir başka ifadeyle yatırımcıların ellerindeki hisse senetlerinin değerinin arttırılması ile ulaşılabilir. İşletmenin piyasa değerinin arttırılması ise işletmenin verimliliğinin ve etkinliğinin sürekli olarak arttırılması ile mümkün hale gelebilecektir. Bu noktada işletmenin doğru kararlar üzerine yönetildiğinin temel göstergeleri olan etkinlik ve karlılık oranları önem arz etmektedir. Etkin çalışma sermayesi yönetimi, yüksek stok ve alacak devir hızları kaçınılmaz bir şekilde işletmenin karlılığını da etkilemektedir. Dolayısıyla işletmenin piyasa değerini arttırmak ancak etkin likidite yönetimi ile karlılık arasındaki dengeye bağlıdır. Bu çalışmanın amacı; likidite ile karlılık arasındaki ilişkiyi finansal oranlar yardımıyla araştırmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için; Borsa İstanbul'da işlem gören ve perakende ticaret sektöründe yer alan 11 işletmenin, 2010-2015 dönemine ait yıllık mali tablo verilerinden elde edilen dengeli panel veri seti kullanılmıştır. Çalışmada Aktif Karlılık, Öz Sermaye Karlılığı ve Net Kar Marjı bağımlı değişkenler olarak ele alınmıştır. Çalışmanın bağımsız değişkenleri ise; Alacak Devir Hızı, Stok Devir Hızı ve Asit Test Oranıdır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit edebilmek için en iyi dinamik panel veri tahmin yöntemlerinden biri olan System GMM tahmin yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; bağımlı değişken Aktif Karlılık ile bağımsız değişken Stok Devir Hızı arasında istatiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki tespit edilirken; Aktif Karlılık ile diğer bağımsız değişkenler olan Asit Test Oranı ve Alacak Devir Hızı arasında ise istatiksel olarak anlamlı herhangi bir ilişki tespit edilememiştir. Bununla birlikte diğer bir bağımlı değişken olan Net Kar Marjı ile Asit Test Oranı arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki tespit edilirken; Net Kar Marjı ile diğer bağımsız değişkenler (Stok Devir Hızı, Alacak Devir Hızı) arasında istatiksel olarak anlamlı herhangi bir ilişki tespit edilememiştir. Benzer şekilde, çalışmanın diğer bir bağımlı değişkeni olan Öz Sermaye Karlılığı ile Asit Test Oranı arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki tespit edilirken; Öz Sermaye Karlılığı ile diğer bağımsız değişkenler (Stok Devir Hızı, Alacak Devir Hızı) arasında istatiksel olarak anlamlı herhangi bir ilişki tespit edilememiştir
Özet (Çeviri)
One of the main objectives of modern finance theory is to increase the welfare level of enterprise's shareholders. This can only be achieved by increasing the market value of the enterprise, in other words, by increasing the value of the stocks in the investors' hands. Increasing the market value of the enterprise will become possible by continually increasing the efficiency and productivity of the enterprise. At this point, activity, liquidity and profitability ratios which are the main indicators that the enterprise is managed on the basis of the right decisions are important. Effective working capital management (WCM), high inventory turnover and receivables turnover ratios inevitably affect the profitability of the enterprise. Therefore, increasing the market value of the enterprise depends on the balance between effective liquidity management and profitability. The purpose of this study is to investigate the relationship between liquidity and profitability with the help of financial ratios. A balanced panel dataset obtained from the published annual financial statements of the 11 companies in retail trade sector and traded in Istanbul Stock Exchange (ISE) in the 2010-2015 period was used to accomplish this purpose. In the study, Return on Assets (ROA), Return on Equity (ROE) and Net Profit Margin (NPM) are considered as dependent variables. The independent variables of the study are Receivables Turnover Ratio (RTR), Inventory Turnover Ratio (ITR) and Quick Ratio (QR). System Generalized Moments Method (System GMM), which is one of the best dynamic panel data estimation methods was used to determine the relationship between dependent and independent variables. According to the analysis results, while a statistically significant and negative relationship was found between dependent variable ROA and independent variable ITR, there was no statistically significant relationship between ROA and other independent variables, QR and RTR. On the other hand, while a statistically significant and negative relationship was found between NPM which is another dependent variable and QR, there was no statistically significant other independent variables, ITR and RTR. Similarly, while a statistically significant and negative relationship was found between ROE which is another dependent variable of the study and QR, there was no statistically significant relationship between ROE and other independent variables, ITR and RTR.