İstihbaratın tarihsel gelişiminde Türkiye ve ABD karşılaştırılması
Comparison of Turkey and the United states intelligence in historical development
  1. Tez No: 482115
  2. Yazar: MEHMET DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Geçmişten günümüze istihbarat ihtiyacı devletler, ordular ve karar vericiler için giderek artış göstermiştir. Bundan dolayı, istihbaratın önemi de sürekli olarak artmıştır. İstihbaratın önemindeki bu artış, onu zamanla daha geniş alanlara yaymış ve istihbarat için yeni teknikler üretilmesini sağlamıştır. Alanında sürekli yenileme ve geliştirme gösteren istihbarat, hem akademik alanda hem de uygulama alanında çalışılması önemli bir konu haline gelmiştir. İstihbaratın gelişim sürecini daha iyi incelemek ve gözlemlemek için onun tarihsel sürecini de araştırmak gerekmektedir. Tarihsel süreç içerisinde istihbaratın gelişmesine önemli katkı bulunduran ülkelerden biri de Amerika Birleşik Devletleridir. ABD, yaşamış olduğu zorluklar karşısında mücadele edebilmek için sürekli olarak istihbarat kullanma ihtiyacı duymuştur. Bu ihtiyaç sonucunda istihbarat alanında olumlu gelişmeler yaşanmıştır. Bu çalışmada da istihbarat tarihini incelerken ABD ve Türkiye üzerinden karşılaştırma ile inceleme yapılacaktır. Bu sayede hem istihbaratın tarihi sürecinde iki ülke de nasıl gelişmeler göstermiş hem de tarihte müttefik sayılabilecek iki ülkenin istihbarat yapılanmalarında birbirlerine benzerlik kurabilmişler mi gözlemlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
From past to present the requirements of intelligence have increased steadily for states, army and decision makers. Hence, the importance of intelligence has increased continuously. This increase in the importance of intelligence has spread it to a wider area over time and led to the production of new techniques for information. The intelligence showing continuous innovation and development has become an important issue to study both in the academic and application area. The historical process of the intelligence should be also investigated in order to examine and observe its developing process better. Also, within the historical process, one of the countries providing an important contribution to the development of intelligence is the United States of America. US has constantly needed to use intelligence in order to able to fight against difficulties experienced. As a result of this need, there have been positive developments in the intelligence field. In this study, an investigation will be performed through the comparison of US and Turkey when reviewing the history of intelligence. In this way, it will be able to be observed what developments have occurred in these two countries within the historical process of the intelligence and what similarities have been in intelligence embodiments of these two countries that can be considered as allies in the history.