Effect of oil supplementation on gas and methane production of some feedstuffs
Yağ ilavesinin bazı yemlerin gaz ve metan üretimine etkisi
- Tez No: 482279
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, mısır yağının ruminant beslemede kullanılan bazı yemlerin gaz ve metan üretimine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Bu çalışmada mısır yağının fermenmtasyonu üzerine etkisini belirlemek için Menke gaz üretim tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Mısır danesi, arpa danesi, yonca otu ve buğday samanı ivesi koyunundan alınan rumen sıvısıyla üç tekerrürlü olarak 24 saatlik inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyon sonunda üretilen gazın metan içeriği metan analiz cihazıyla belirlenmiştir. Mısır yağının ilavesi gaz ve metan üretimini önemli derecede azaltmıştır. Yağ muamelesi yapılmayan yemlerin gaz üretimi 24.74 ile 79.74 ml, muamele edilen yemlerin gaz üretimi 21.33 ile 74.97 ml arasında değişmiştir. Yağ muamelesi yapılmayan yemlerin metan üretimi 4.60 ile 13.22 ml, muamele edilen yemlerin metan üretimi 3.75 ile 12.36 ml arasında değişmiştir. Sonuç olarak ruminant hayvan beslemede kullanılan bazı yemlerin mısır yağı ile muamele edilmesi gaz ve metan üretimini düşürmektedir. Bununla birlikte mısır yağının metan üretimi ve hayvan performansına etkisini belirlemek için daha fazla in vivo çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current experiment was carried out to investigate the effect of supplementation of maize oil on the gas production and methane production of some feedstuffs used ruminant nutrition. In the current experiment the effect of maize oil supplementation on the fermentation of some feedstuffs used ruminant animals was determined using Menke gas production technique. The feedstuffs such as maize grain, barley grain, alfalfa hay and wheat straw were incubated in triplicate with rumen fluid from Awassi sheep for 24 h. At the end of incubation the methane contents of gas produced were determined with methane analyzer. The supplementation of maize oil has a significant effect on gas production and methane production. Gas productions for untreated feedstuffs ranged from 24.74 to 79.74 ml whereas gas production for oil treated feedstuffs ranged 21.33 to 74.97 ml. Methane productions for untreated feedstuffs ranged from 4.60 to 13.22 ml whereas gas production for oil treated feedstuffs ranged 3.75 to 12.36 ml. As a conclusion, supplementation of maize oil decreased the gas production and methane production of some feedstuffs used ruminant nutrition. However, further in vivo investigations are requested to determine the effect of oil supplementation on methane production and animal performance.