Analysis of the relation between mobility signatures and product usage of bank customers for product recommendation systems
Ürün önerisi sistemleri için banka müşterilerinin hareketlilik özellikleri ile ürün kullanımı arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 482338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SİBEL SALMAN, PROF. DR. BURÇİN BOZKAYA, DOÇ. DR. ÖZDEN GÜR ALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Geleneksel finansal karar destek sistemleri, bireylerin zaman-mekansal hareketlilik ve harcama davranışlarından habersiz bir şekilde, yaş, medeni durum, iş durumu ve cinsiyet gibi belirgin bireysel özelliklere dayanır. Mobil ödeme ve jeografik farkındalık sistemlerinin hızlı gelişimi, ve büyük data olgusunun oluşması, insanların harcama paternlerinin uzay-zaman açısından araştırılması ve ürün tavsiye sistemlerinin kullanılması fırsatlarını ortaya çıkarmıştır. Bu tez çalışmasında Türkiye'nin önde gelen bankalarından birinin bir yıllık banka işlem datası analiz edilerek, bireysel ihtyaç kredisi ve bireysel emeklilik ürünlerinin kullanılma patternleri ile bireylerin hareketsel davranışları arasındaki ilişkiyi araştırılmıştır. İlk olarak çeşitli data ön işlemlerinden sonra müşterilerin hareketlilik açısından daha çok data sahibi olanları filtrelenmiştir. Sonrasında veri seti için ayrı ayrı sayısal deneyler yapılarak özellik seçim algoritmaları ve ürün önerisi sistemleri arasından en iyi performans gösterenler belirlenmiştir. Son olarak ürün önerisi sonuçlarını analz edilmiştir ve en ilgi çekici ürün kullanım düzenleri ve müşteri karakteristikleri raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Conventional financial decision support systems are based on distinct individual attributes like gender, marital status, age and occupation, while being unaware of the spending habits or spatio-temporal mobility of the individuals. The rapid growth of mobile payment and geo-aware systems, and the emergence of big data present the opportunity to investigate human consumption patterns across space and time. We analyze a one-year transaction dataset of a leading bank in Turkey to understand the relation between mobility behaviors and product usage patterns for Individual Consumer Loan and Retirement Savings products. After data preprocessing, we filter the customers who provide more information in terms of mobility. In order to evaluate the product recommendation model in different circumstances, we divide the data into different scenarios with respect to the last 3 months' product usage pattern, time period, demographic, financial and mobility features. We conduct computational experiments to determine the best feature selection methods and the resulting features, and the best classification algorithms for each dataset independently. Finally, we analyze the classification results and report on most interesting product usage patterns and customer characteristics.